Diplomsuz cərrahın qanunsuz əməliyyatları - Klinika nazirliyi necə aldatdı? - FOTO
Diplomsuz cərrahın qanunsuz əməliyyatları - Klinika nazirliyi necə aldatdı? - FOTOAzərbaycanda bir sıra tibb müəssisələrində ixtisasına uyğun olmayan işlərdə çalışan, hətta cərrahiyə əməliyyatları edən həkimlərin olduğu barədə məlumat vermişdik.
Bu məsələ o qədər aktuallaşıb ki, artıq bir qrup peşəkar həkim diplomsuz çalışan həkimlərin siyahısını yayıb və aidiyyatı qurumları məsələylə bağlı tədbir görməyə çağırıblar. Bundan sonra Səhiyyə Nazirliyinin Analitik Ekspertiza Mərkəzi bir çox kliniklarda yoxlamalar aparıb, aşkarlanan nöqsanlarla bağlı cərimələr yazıb.
Amma hansısa qüvvə müəyyən adamları, tibb müəssisələrini bu cərimələrdən qoruya bilir.
Məsələn, "Medicina"nın aşkara çıxardığı diplomu olmadan həm plastik-estetik, həm də LOR əməliyyatlar icra edən Fuad Abdullayevi. Məlum olub ki, bütün sosial şəbəkə profillərində plastik, estetik, LOR cərrah kimi özünü tanıdan Fuad Abdullayev əslində ixtisasca ümumi cərrahdır. O, 20 il ümumi cərrah kimi qarın boşluğu orqanları üzrə əməliyyatlar edib, Mərkəzi Dənizçilər Xəstəxanasında çalışıb.
Son beş ildir estetik cərrahiyyəyə tələbat olduğundan Fuad Abdullayev peşəsini dəyişib. Hazırda eyni vaxtda abdominoplastika, mammoplastikadan tutmuş burun əməliyyatlarına kimi hər cür əməliyyatlar edir.
Fuad Abdullayev Bakupost.az -ın əməkdaşının sualına dəqiq cavab verməyərək, cərrah olduğunu, LOR cərrahiyyə üzrə də ixtisaslaşdığını və 20 ilin həkimi olduğu üçün hər cür əməliyyatlar keçirməyə ixtiyarı olduğunu deyib. O qeyd edib ki, belə məsələləri qabartmaq yersizdir.
Bakupost.az məsələ ilə bağlı həm həkimin çalışdığı "Lanset Cərrahlıq klinikası"na, həm də Səhiyyə Nazirliyinin Analitik Ekspertiza Mərkəzinə sorğu göndərib.
"Lanset Cərrahlıq klinikası"nın baş həkimi Rahim Əliyevin imzasıyla sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, Fuad Abdullayevlə bağlanan müqaviləyə xitam verilib, hazırda həmin klinikada çalışmır.
Eyni məzmunlu cavab Səhiyyə Nazirliyinin Analitik Ekspertiza Mərkəzindən də gəlib. Bildirilib ki, klinikada yoxlama aparılıb və məlum olub ki, həmin şəxs artıq orada çalışmır.
Hər iki cavabdan görünür ki, Fuad Abdullayev "Lanset Cərrahlıq klinikası"nda işləyib. Amma hansı qanunla işləyib? Qanunsuz işlədiyi aşkarlandığı üçün hansı tədbirin görülməsi barədə də heç bir məlumat yoxdur.
İkinci və daha biabırçı fakt ondan ibarətdir ki, istər klinika, istərsə də Səhiyyə Nazirliyinin müvafiq qurumunun faktı gizlətməyə çalışdığı ortaya çıxıb. Çünki işdən çıxarıldığı bildirilən Fuad Abdullayev bu gün də "Lanset Cərrahlıq klinikası"nda fəliyyətini davam etdirir. Bunu klinikayla əlaqə saxlamaqla və ya da həkimin sosial şəbəkə profillərini izləməklə görmək olar.
Bəs görəsən, klinikanı cərimədən, həkimi işdən çıxarmaqdan kim qoruyub? Hansı güc bir həkimə görə Analitik Ekspertiza Mərkəzini yalan məlumat yaymağa məcbur edib?
Yeri gəlmişkən qeyd edək ki, "Lanset Cərrahlıq klinikası"nın direktoru Rahim Əliyev vaxtilə Səhiyyə Nazirinin müavini olub. Görünür, onun Analitik Ekspertiza Mərkəziylə "isti münasibətləri" hələ də davam edir.
Məsələ ilə bağlı aidiyyəti qurumların mövqeyini öyrənməyə çalışacağıq.
Diplomsuz cərrahın qanunsuz əməliyyatları - Klinika nazirliyi necə aldatdı? - FOTODiplomsuz cərrahın qanunsuz əməliyyatları - Klinika nazirliyi necə aldatdı? - FOTODiplomsuz cərrahın qanunsuz əməliyyatları - Klinika nazirliyi necə aldatdı? - FOTO