Aprelin 5-dən sonra Azərbaycan-Ermənistan arasında hərbi əməliyyatlar başlaya bilərmi? - AÇIQLAMA
Aprelin 5-dən sonra Azərbaycan-Ermənistan arasında hərbi əməliyyatlar başlaya bilərmi? - AÇIQLAMABildiyimiz kimi, Ermənistanın şərti sərhəddə zirehli texnikaların yerləşdirilməsi və yerdəyişməsi, o cümlədən qoşunların cəmlənməsi davam edir. 5 apreldə isə Aİ-ABŞ-Ermənistan arasında müştərək konfransının baş tutması gözlənilir. Aprelin 5-dən sonra Azərbaycan-Ermənistan arasında hərbi əməliyyatlar başlaya bilərmi?
"NATO-nun şərq doğru genişlənməsi Ermənistan coğrafiyasınıda içərisinə ala bilər. Gələcəkdə Cənubi Qafqaz və Rusiyaya qarşı ikinci cəbhənin açılması ilə münaqişənin yaradılmasını modelləşdirəcəklər. Ermənistan siyasi-hərbi rəhbərliyi Azərbaycanı təhdid kimi göstərsələr də, bütün zamanlarda həmişə Ermənistan tərəfi təhriklər edirdi. Bundan sonra isə prosesdə Azərbaycan günahlandırılir. 5 aprelə qədər gərginlik pik həddə çatacaq. Ermənistan Qazax və cənubda Kərki istiqamətində münaqişəyə təhrik edəcəklər. Burada ikinci qüvvələrin, o cümlədən NATO qüvvələrinin gətirilməsi üzrə addımlar atacaqlar. Hərbi təhlükəsizlik məsələsi bu münaqişə baş verəndən sonra aktuallaşa bilər. Düşünürəm ki, mövcud vəziyyəti yaratmaq üçün tələsərək. Əks təqdirdə bu məsələ Ermənistanın istədiyi kimi öz həllini tapmaya bilər. Bu səbəbdən 5 aprel və sonrakı mərhələdə gərginliyin pik həddə çatacağını gözləməliyik".