Ermənistan Kərkini qaytarmasa yenidən hərbi əməliyyatlar başlaya bilərmi? - AÇIQLAMA
Ermənistan Kərkini qaytarmasa yenidən hərbi əməliyyatlar başlaya bilərmi? - AÇIQLAMAErmənistan baş naziri Nikol Paşinyan daha əvvəl parlamentdə qapalı iclasda anklav və eksklav ərazilər ilə bağlı məsələlərdən danışıb. Nikol Paşinyan açıq şəkildə bildirib ki, qısa müddət ərzində dörd kəndin Azərbaycana qaytarılması baş verməlidir. Paşinyan Qızılhacılı, Xeyrimli, Aşağı Əskipara və Bağanıs Ayrım kəndlərindən danışsa da, Kərki və qalan 3 kəndin qaytarılması istiqamətində konkret bir mövqe ortaya qoya bilmir. Burada diqqət yetirməli olduğumuz məqam Kərki kəndidir. Kərki strateji baxımdan əhəmiyyətli bir ərazidir. Kərki kəndi işğaldan azad olunarsa, Ermənistanın əsas nəqliyyat mərkəzləri Azərbaycandan asılı vəziyyətə düşəcək. O cümlədən Zəngəzur dəhlizin açılması prosesi sürətlənə bilər. Bəs Ermənistan Kərkini Azərbaycana qaytarmasa, hərbi əməliyyatlar başlaya bilərmi?