Təbiətin səsləri sağlamlığımıza necə təsir edir? Nəyi və nə vaxt dinləməlisiniz
İnsanlar çoxdan canlı təbiətin səslərinin sakitləşdirici təsir göstərdiyini fərq ediblər - insanın əsəblərini sakitləşdirir. Alimlər bunu anlamağa qərar veriblər və hətta təbiətin hansı səslərinin, hansı vəziyyətdə daha məhsuldar olduğunu öyrəniblər.
Sonxeber.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, təbii səslərin insan sağlamlığına təsiri ilə bağlı araşdırmanı kanadalı mütəxəssis R.Bakston aparıb.
O, Amerikanın 66 milli parkında 251 yerdə çəkilmiş səs yazılarını təhlil edib. Məlumatları yerli sakinlərin sağlamlıq səviyyəsi ilə müqayisə edib. Məlum olub ki, təbii səslərin səs-küy səviyyəsi nə qədər yüksəkdirsə, insanlar bir o qədər az xəstələnirlər.
Səslər necə gəlir?
Müxtəlif səslərin fərqli təsirlərə malik olduğunu da öyrənmək mümkün idi. Məsələn, suyun səsi əhval-ruhiyyəni qaldırıb, onu dinləyəndə ağrı daha az hiss olunub.
Quşların oxuması sinir sisteminə faydalı təsir göstərir, stressi və əsəbiliyi azaldır. Şəhər mühitinin səslərinə gəlincə, onlar, əksinə, stress yaradır və sağlamlığa zərərlidir.