Kəndlilər böyrəklərini ucuz qiymətə satdılar: Maddi çətinliyə görə
Orada 300-dən çox nepallı maddi çətinliklərə görə böyrəklərini 200 dollara satıb.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadən xəbərinə görə, zəngin xarici müştərilərin adından fəaliyyət göstərən qara dərili transplantasiya cərrahları potensial donorları cəlb etmək üçün məkrli üsullardan istifadə ediblər. Onlar böyük ödənişlər vəd ediblər, sağlamlıq risklərini azaldıblar və hətta götürdükləri böyrəyin yenidən bərpa olunacağını iddia ediblər.
Təxminən 3,700 dollarlıq ən böyük ödənişlər belə insanların əziyyət çəkdiyini nəzərə alsaq, cüzi görünür. Böyrəklərini itirmiş istismar edilən donorların çoxu böyrək çatışmazlığı yaşayıb. Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Qətər kimi Körfəz ölkələrində tikinti sahələrində iş şəraitinin ağır olması səbəbindən onların vəziyyəti daha da pisləşib.
29 yaşlı Cit Bahadur Qurunq Səudiyyə Ərəbistanında işlədiyi dəhşətli təcrübəsini danışıb. Daimi qızdırma və susuzluq səbəbindən böyrək çatışmazlığından əziyyət çəkib. İndi o, yaxınlarından donor orqanı ala bilmədiyi üçün həftədə 3 dəfə dializdən keçməli olur.
Nepalın aparıcı orqan transplantasiyası klinikasının baş cərrahı qeyd edib ki, o, əvvəllər yalnız yaşlı insanlar üzərində əməliyyatlar aparırdı, indi isə çoxlu sayda gənc xəstələr ona müraciət edir.
Qeyd edək ki, qara transplantasiya o qədər də müzakirə olunmasa da, ciddi problemdir. Dünyada orqan alveri hallarına Hindistan və Çin kimi ölkələr də daxil olmaqla kifayət qədər tez-tez rast gəlinir. Nepalda xüsusilə yoxsullar arasında qanunsuz orqan yığılması halları barədə məlumatlar var.