4 övladını geridə buraxaraq müharibəyə yollandı - VİDEO
Vətən, millət yolunda canından keçən insanların fəth etdiyi ən yüksək zirvədir şəhidlik. İllər ötsə də onlar daha çox xatırlanır və yad edilir. Xəqani Aslanov da Birinci Qarabağ müharibəsində şücaət göstərərək şəhidlik zirvəsinə yüksəlib. Sonxeber.az xəbər verir ki, şəhidimizin övladları "AzTv Xəbər" açıqlama verib.
"Mənim atam Xocalıdan çox insan xilas etdi. İkinci dəfə qayıdanda ana bir söz dedi. "Övladlarımdan muğayat ol. İtkində düşə yaxud yaranala bilərəm. Şəhid də ola bilərəm. Atam gəlmədi və onu vurdular".
Xəqani Aslanov 1992-ci ildə Xocalının müdafiəsi uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Şəhid olduqdan sonra onun qardaşları Hasil və Vidanda könüllü olaraq döyüşlərə yollanıblar. Hər iki qardaş Ağdamın Şillə kəndi istiqamətində gedən qızğın döyüşlərdə şəhid olub.
"Onun bütün ağlı döyüşlərdə idi. Xəstəxanaya Sarıcalıya nə qədər yaralıların daşınmasında Xəqani yaxından iştirak etdi. Biri var bir nəfəri götürüb çıxarasan, Xəqani isə iki nəfəri çiynində və qolunda daşımışdı".