Prezidentlər Xudafərində nələri MÜZAKİRƏ EDƏCƏK? - AÇIQLAMA
Prezidentlər Xudafərində nələri MÜZAKİRƏ EDƏCƏK? - AÇIQLAMAXəbər verdiyimiz kimi, Novruz bayramına qədər Azərbaycan və İran prezidentləri Xudafərinə səfər edəcəklər. bunu İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Seyid Abbas Musəvi Baku TV-yə açıqlamasında bildirib. Bəs prezidentlərXudafərində nələri müzakirə edəcək?
Mövzu ilə bağlı Siyasi və Hüquqi Araşdırmalar Mərkəzinin (SHAM) sədri Xəyal Bəşirov Sonxeber.az-a açıqlamasında deyib ki, İran səfiri Azərbaycan və İran prezidentləri Xudafərində görüşəcəklərini deyib. Biz bilirik ki, bir neçə il öncə təməli qoyulmuş Xudafərin və Qız qalası su elektrik stansiyalarının hidroqovşaqlarının tikintisi ilə bağlı razılıq əldə edilmişdi:
Prezidentlər Xudafərində nələri MÜZAKİRƏ EDƏCƏK? - AÇIQLAMAEkspertin sözlərinə görə, Azərbaycan İranla münasibətlərində iqtisadi və nəqliyyat kommunikasiyalarin genişləndirilməsi prosesini həyata keçirməlidir:
"O cümlədən Zəngəzur dəhlizinə alternativ yolun tikintisi ilə bağlı məsələni özündə ehtiva edir. Azərbaycan bir daha ortaya qoydu ki, pozuculuq siyasəti yürüdənləein bütün addımlarına və səylərinə rəğmən alternativ yollar var. Ermənistan yenə də layihələrdən kənarda qalmaq və düşmənçilik siyasətini yürütmək istəyirsə, Azərbaycan ilə münasibətlərin normallaşması istiqamətində üzərinə düşən öhdəlikləri yerinə yetirmirsə, o halda yenidən Azərbaycan üçün alternativlər var. Hətta Zəngəzur dəhlizini özünün qırmızı xətti hesab edən İranla belə biz həmin dəhlizə alternativ yolun çəkilməsinə razılığa gələ bilirik. Biz bir daha beynəlxalq aləmə ve Ermənistan ictimaiyyətinə sübut etmiş olduq. Hesab edirəm ki, bundan ciddi nəticə çıxarmaq lazımdır. Artıq Azərbaycanın Zəngəzur dəhlizinə alternativ yolun Ağbənddən keçən körpüdən reallaşmasından sonra bu prosesə paralel olaraq Xudafərin və Qız qalası su hidro qovşaqlarının istifadə veriləcəyi prosesini həyata keçirsə, bir daha ondan xəbər verəcək ki, region üçün böyük iqtisadi potensial yaranır. Daha doğrusu logistika potensialı yaranır və bundan bütün dövlətlər istifadə edəcək. Bu prosesdə pozuculuq siyasəti yeridənlər layihədən kənarda qalacaqlar. O cümlədən Ermənistan və dəstək göstərən Fransa prosesə əngəl törədirsə, layihədən kənarda qalmalıdırlar".