İnsanlara "yox" deməyi və peşman olmamağı ÖYRƏNMƏYİN YOLLARI
İnsanlara "yox" deməyi və peşman olmamağı ÖYRƏNMƏYİN YOLLARIİnsanlardan imtina etməkdə çətinlik çəkirsinizsə və çox vaxt buna görə maraqlarınızı qurban verirsinizsə, o zaman bəzi məsləhətlərə diqqət yetirməlisiniz.
Sonxeber.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, psixoloq Veronika Kirsanova peşman olmadan imtina etməyi necə öyrənəcəyini söyləyib.
Mütəxəssisin izah etdiyi kimi, ilk növbədə bir insanın sizin köməyinizə ehtiyacı olanda (bəlada və ya dəstəyə ehtiyacı olanda) və kimsə məsuliyyətini boşa çıxarmağa, manipulyasiya etməyə çalışdıqda, ilk növbədə özünüz üçün fərqləndirməlisiniz. Bunu niyə etdiyinizi də başa düşməlisiniz.
Əvvəlcə imtina etmək çətindirsə, cavabınızı yumşaltmaq üçün şifahi formalardan istifadə edə bilərsiniz: Məsələn, aşağıdakı ifadələri əlavə edin:
"Təəssüf ki", "Çox üzr istəyirəm, amma", "Qorxuram".
Alternativlərdən istifadə etmək olar. Məsələn, "Təəssüf ki, indi kömək edə bilmirəm", "kömək edə bilmirəm, yalnız çalışaram" və s.
Çətinliklər aradan qalxmayıbsa, bu davranışın səbəblərini birlikdə tapmaq və onlardan qurtulmaq üçün bir psixoloqla məsləhətləşmək lazımdır.