İcra başçısını və ingilis dili müəllimini öldürmək cəhdi: Bəzi kartlar açılır - ŞƏRH + VİDEO
İcra başçısını və ingilis dili müəllimini öldürmək cəhdi: Bəzi kartlar açılır - ŞƏRH + VİDEODövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin yaydığı məlumata əsasən, Azərbaycanda terror aktları planlaşdıran şəxslər ifşa olunublar, həbs edilən var.
Diqqətçəkən məqam terrorun planlaşdırılmasıdır.
- Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Taleh Qaraşov,
- Azərbaycanın bəzi rayonlarında fərdi qaydada ingilis dili müəllimi kimi fəaliyyət göstərən ABŞ vətəndaşı sui-qəsd subyekti kimi seçiliblər.
Bu o deməkdir ki, iki paralel terror əməliyyatları ilə:
1. Həm ölkənin daxilində təhlükəsizlik boşluğunun olduğu mənzərəsini yaratmaq planlaşdırılıb;
2. Digər tərəfdən, xarici ölkələrdən Azərbaycana qarşı təhlükəsizliyin təmin edilməməsi ilə bağlı qınaqların səslənməsi hədəf seçilib.
DTX-nin yaydığı videoda terrora hazırlıqda şübhəli bilinən şəxslərin ifadələri onların hansı mərkəzdən təlimat aldıqlarını da aktuallaşdırır.
Seçilən hədəflər və məkanlar özü də təsadüfi deyil və yəqin ki, planlaşdırılan terrordan sonra prosesin idarə olunması üçün informasiya təbliğatı da hazırlanıb. Şübhəsiz ki, törədiləcək hadisələrin icraçılarına motivasiyanı başqa qüvvələr veriblər. Beləcə, həmin şəxslər ortada proksi qüvvə kimi hərəkətlənib əmr aldıqları yerlərin könlünü xoş tutmaq istəyiblər.
Ancaq Azərbaycan təhlükəsizlik orqanları əldə edilən kəşfiyyat məlumatları ilə təhdid mənbələrini aradan qaldırmağı bacararaq terrorun parlaq gələcək qazanmasına imkan verməyiblər.
Bundan sonra Azərbaycanın kəşfiyyat orqanları terror hədəfi kimi seçiləcək bütün kritik sektorları daha mükəmməl müdafiə etmək qabiliyyətini nümayiş etdirəcəklər.
Çünki regionda terrorçuluq fəaliyyətinin canlandırılması cəhdləri müşahidə edilməkdədir ki, Bakı da buna qarşı resurslarını səfərbər etmək vəzifəsinin icrasını sürətləndirir.
Terrorun seçim imkanlarından tamamilə məhrum edilməsi Azərbaycanın qarşıya qoyduğu təhlükəsizlik vəzifəsidir.
Ona görə düşünmək üçün yetərli səbəb var ki, Azərbaycan strateji müttəfiqi Türkiyənin və strateji tərəfdaşlarının kəşfiyyat dəstəyi ilə terrorun mənşə kimi çıxdığı marşrutları zədələməkdə maraqlıdır.
Azərbaycan həmin məntiqdən yola çıxaraq regionda terrora qarşı strateji hegemonluq təmin edilməsi üçün tərəfdaş dövlətlərlə intensiv danışıqlara başlaya bilər.
Bu, regionda qorxunc küləklərin əsməməsi üçün vacibdir və perspektiv üçün antiterror müqavimətinin effektivliyini təmin edir.