Əhali bu kənddən niyə köçdü? – Sakinlər görün nələr danışdılar - VİDEO
Bu kəndi sakinləri uzun illərdir tərk edib. Kənd Araz sahilindən təxminən 3 kilometr yuxarıda, Zəngəzur dağ silsiləsinin Quşqonmaz zirvələrinib qoynunda yerləşir. Elə adının mənası qədim türk toponimlərində "dağlar qoynunda qərar tutan" yaşayış bölgəsi kimi izah edilir. Söhbət Ordubad rayonunun Yuxarı Kotam kəndindən gedir.
Sonxeber.az xəbər verir ki, sözügedən kəndin sakinləri "Aztv Xəbər"ə açıqlama verib:
" Bu kənd üçün torpaq çox qiymətli olub. Torpaqlara zərər vurmamaq üçün evləri dağ yamaclarında bir-birinə yaxın tikirdilər. Bunun yaxınlığı həm də ona görə idi ki, qaçanlardan, quldurlardan qorunmaq üçün insanlar bir-birinə yaxın yaşamağa üstünlük verirdilər. Burada 12-ci əsrə aid qəbir daşları var. Bu daşlar bu gündə Ordubadda muzeydə saxlanılır".
Yuxarı Kotam kəndinin Araz çay sahilinə köçürülmə səbəbi isə tarixlə əlaqələndirilir.
" Mən o vaxtı Yuxarı Kotamda anadan olmuşam. Mənim onda 22 yaşım var idi. Şəraitlə əlaqədar bu yeni məskənlərə köçməli olduq".