Azərbaycanda ƏDV-nin geri qaytarılması LƏĞV EDİLİR? - AÇIQLAMA
Bu gün müştərilər alış-verişə daha çox ƏDV-nin geri qaytarılmasına və keşbek faizlərinə görə üstünlük verirlər. Bəzi bankların keşbek faizləri azaldığqdan sonra, vətəndaşlar arasında ƏDV geri qaytarılmasının ləğv olunması ilə bağlı şayiələr yayılıb. Bəs Azərbycanda ƏDV geri qaytarılması ilə bağlı layihənin ləğvi gündəmə gələ bilər?
"Azərbaycanda ƏDV-nin ləğv edilməsi ilə bağlı hər hansı bir gözləntim yoxdur. Çünki "ƏDV geri al" layihəsinin qarşısında qoyulan məqsədlər istiqamətində uğurları var. Amma tam olaraq bu məqsədlərə çatmayıb. Bu baxımdan həmin layihə tam uğurunu başa çatdırmayıb. Burada hansısa məhsul növləri üzrə ƏDV-nin geri qaytarılması ləğv etmələr ola bilər. 2023-cü ilin yanvarın 1-dən belə halları müşahidə etdik. Belə ki, layihəyə tibbi xidmətlər əlavə edildi. Amma spirtli içkilər və tütün məhsulları üzrə geri qaytarmalar ləğv edildi. Bu baxımdan hökumətin hesab etdiyi neqativ istehlaklar, cəmiyyətə zərər vura biləcək məhsulları ləğv edə bilər. Amma layihənin indiki dövrdə ləğv ediləcəyini düşünmürəm. Amma gələcəkdə nə olacağını bilə bilmərik. 2024-2025-ci illərdə güman edirəm ki, heç bir dəyişiklik olmayacaq".
"İqtisadçı bildirib ki, keşbek bankların müştəri tutmaq siyasətidir. Keşbek kart ilə ödəmə zamanı şirkətlər 1.5 faiz komissiya banklara komissiya verir. Banklar o komissiyanı müştərilərinə verir və üzərinə öz marketinq xərclərini qoyurlar. Məqsədləri isə kartlarını satmaq və müştərilərini cəlb etməkdir. Fikirləşir ki, müştəri və kart istifadəçilərinin sayı çoxaldıqca çarpaz satışlar edəcəklər. ƏDV isə başqa bir məsələdir. ƏDV dövlətin insanlar arasında şəffaflığın artırılması, nağdsız hesablamaların genişlənməsi kimi məqsədləri güdür".