Broyler toyuq neçə kilo olmalıdır? - Artığı təhlükədir
Broylerlər (ətli toyuqların hibridləri) iri cəmdəyə malik olan yumurtlayan toyuqlardan fərqlənir. Bu quşlar ət üçün tez kökəlməklə yetişdirilir.
Hibridləri fermada saxlamaq sərfəlidir, çünki düzgün qulluq və qidalanma ilə toyuqlar hər gün davamlı olaraq çəki qazanırlar. Yumurtlayan toyuqlardan daha sürətli böyüyürlər.
Lent.az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, toyuqları kökəldən zaman, çəki artımı qeyri-kafi və ya həddindən artıq olarsa, onları mütəmadi olaraq çəkmək və menyularını tənzimləmək vacibdir.
Broyler toyuqları böyük doğulur - orta hesabla təxminən 42 qram, bu da yumurta cinsli cücələrdən təxminən 1,5 dəfə çoxdur. Onlar güclü quruluşu və böyük pəncələri ilə seçilirlər. Sonrakı çəki artımı onların saxlanması, qidalanması və sağlamlığının şərtlərindən asılıdır. Broylerləri 10 günlük yaşda çəkmək tövsiyə olunur. Bu vaxta qədər sağlam bir cücə təxminən 200-250 qram qazanarsa, hər şeyin düzgün aparıldığını güman edə bilərik (bu normadan 5-20 qram çox olmaq kritik deyil).
Bir yarım həftəlik broyler aktiv şəkildə böyüməyə və çəki almağa başlayır. Onun çəkisini hər həftə çəkmək tövsiyə olunur. 15-ci günə qədər cücə 500 qrama qədər, 3 həftədə isə 800-850 qrama qədər artırmalıdır.
Bir aylıq broyler artıq təxminən 1,5 kiloqram ağırlığında olmalıdır. Bu yaşa qədər quş artıq kəsilə bilər. Ömrünün 60-cı gününə qədər bir broyler adətən 2-3 kiloqram çəki qazanır ki, bu da sağlam quş üçün normal çəkidir. Sonrakı kökəlmənin mənası yoxdur, çünki ət daha az sağlam və sulu olur. Quş əti artıq yağ yığır.
Üç ayda bir toyuq 4 kiloqrama qədər çəki qazana bilər, lakin belə bir nəticə yem üçün daha çox xərc tələb edir. Broylerlər adətən iki aylıq olmamış kəsilir.