Qışda noutbukdan istifadə zamanı edilən SƏHVLƏR
Artıq soyuq havaların gəlməyinə çox az qalıb. Şiddətli şaxta şəraitində insanlar bir çox çətinliklərlə üzləşirlər. Onlardan biri müəyyən cihazların işləməsi ilə bağlı problemlərdir.
Məsələn, bir noutbukun işləməsi havanın temperaturundan asılıdır. Təəssüf ki, bir çox istifadəçi bunu nəzərə almır. Nəticədə kompüterdə nasazlıq yaranır.
Sonxeber.az xəbər verir ki, noutbuklar yalnız havanın temperaturu +5 ilə +35 dərəcə arasında olduqda normal işləyir.
Temperatur +5 dərəcədən çox aşağı olduqda, cihazda çətinliklər yaranır. Üstəlik, laptop söndürüldükdə belə problemlər yarana bilər. Bəzi istifadəçilər cihazı heç bir şəkildə qorumadan laptopunu soyuq havada istifadə edirlər.
Bunun üçün şaxtalı gündə küçəyə çıxmazdan əvvəl noutbuku söndürüb xüsusi çantaya qoymaq lazımdır. Bu edilmədikdə, kompüter işləməyi dayandıra bilər.
Qışda isti mənzilə qayıdan bir çox insan dərhal laptopunu çantasından çıxarıb işə salır. Bu da başqa bir səhvdir. Çünki soyuqda qalan noutbuk bir müddət istirahət etməlidir.