Sakit Arazam, dəli Kürəm,
Qoçulu kimi kənd adını", - şeirindən bir bənd deyir.
Bizə kəndin yuxarısında olan qalanı göstərir. Deyir, ora Qoçulu qalasıdır, gedək oraya. Razılaşıb yola düşürük. Qalanın yanına çıxıb kəndə baxanda başa düşürük 100 yaşın sirrini. Təmiz hava, təbii məhsullar, gözəl mənzərə. Bir şair üçün ideal yerdir, yazıb-yaratmaq üçün.
"Yazıb-yaratmaq eşqi də bu gözəl təbiətdə ömrü uzadır", - deyir Dünyamalı müəllim.
"Bu yaşa qədər millətim üçün çalışmışam. Onların təhsilli olmağı üçün var gücümü sərf etmişəm. 1937-40-cı illərdə Tbilisi Pedaqoji Məktəbində təhsil almışam. Buranı bitirdikdən sonra gürcü, erməni və azərbaycanlıların bir yerdə təhsil aldığı məktəblərin birində müəllim kimi fəaliyyət göstərmişəm. Bir il sonra təhsil aldığım məktəbə dərs hissə müdiri təyin olunmuşam. Qısa zamandan sonra isə həmin məktəbin direktoru kimi işimi davam etdirmişəm. Doqquz il pedaqoji fəaliyyətimdən sonra isə 1949-cu ildə Bakıya ali təhsil almaq üçün yollanmışam", - deyə 103 yaşlı ziyalı bildirib.
Ali təhsil aldıqdan sonra isə yazmaq sevdası və maarifləndirmə istəyi Dünyamalı müəllimi jurnalistikaya gətirib. "Kommunist" qəzetinin Bakı üzrə müxbiri kimi çalışıb. Daha sonra isə Qarabağa - Xankəndiyə xüsusi müxbir olaraq ezam olunub:
"1954-57-ci illərdə Qarabağda - Xankəndidə "Kommunist" qəzetinin xüsusi müxbiri kimi çalışmışam. Dörd ilə yaxın işlədiyim zaman ərzində mənə üçotaqlı ev vermişdilər. Qarabağın bütün kəndlərini at belində gəzmişəm".
Dünyamalı Əliyev uğurlu karyerasını anasının istəyi və təkidi ilə yarıda qoyduğunu deyir:
"Anam mənim üçün darıxdığına görə bütün işimi atıb qayıtdım kəndimə. İşdən çıxmağımla bağlı ərizəmə imza atmağa müdirin əli gəlmirdi. Amma mən anama görə gəldim".