Pis ruhlarla mübarizə üçün 9 qəribə qayda
Tailandın İsaan regionunda yerləşən Ban Khop Klanq Nyea kəndində yerli sakinlər bir sıra səbəbsiz ölümlərdən sonra "pis ruhları" qovmaq üçün doqquz qeyri-adi qadağa tətbiq ediblər.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadla xəbərinə görə, qaydalardan biri də ölülərin gətirilməsinin tamamilə qadağan edilməsi, həmçinin kəndə odun və kömür gətirilməsi üçün müəyyən günlərin müəyyən edilməsidir.
62 yaşlı kənd sakini Khamu vurğulayır ki, ənənəvi həyat tərzindən uzaqlaşmaq və müasir baxışları mənimsəmək cəmiyyətin quruluşunu poza bilər. O, qəribə ölümləri ilk növbədə adətən ölümcül olmayan xəstəliklərdən dünyasını dəyişən gənclərlə əlaqələndirir.
Növbəti faciələrin qarşısını almaq üçün hakimiyyət doqquz qayda tətbiq edib: meyitlərin gətirilməsinə qadağa, dördayaqlı heyvanların öldürülməsi, müəyyən günlərdə (hər ayın 8-i, 14-ü, 15-i) bir sıra malların idxalı, o cümlədən düyü, meşə otları, odun, torpaq, daş və ət daşınması və kömür istehsalına xüsusi məhdudiyyətlər.
Bu tədbirlər, qeyri-adi görünsə də, Khamuya görə, müəmmalı ölüm dalğasını dayandırmağa kömək edib. Kənddə "pis ruhları" qovmaq üçün xüsusi mərasim keçirilib və girişdə yeni qaydalarla lövhə quraşdırılıb. Kəndin başçısı Pattama Prathumvan xəbərdarlıq edib ki, qaydaların pozulması 500 bat (14 dollara yaxın) cərimə ilə nəticələnəcək.
Qaydaların qısa siyahısına aşağıdakılar daxildir:
• Meyitlərin başqa yerlərdən gətirilməsinə qadağa.
• Kənd daxilində dördayaqlı heyvanların öldürülməsinə qadağa.
• Müəyyən günlərdə düyünün saxlanmasına və emalına məhdudiyyətlər.
• Hər ayın 8, 14 və 15-də otların idxalına qadağa.
• Göstərilən tarixlərdə odun idxalına məhdudiyyətlər.
• Müəyyən edilmiş tarixlərdə torpaq və daş idxalına qadağa.
• Müəyyən edilmiş tarixlərdə kömürün saxlanmasına məhdudiyyətlər.
• Ətin daşınması zamanı dayandırılması mümkün olmayan inək ayaqlarının daşınması üçün xüsusi şərtlər.
• Kənddə kömür istehsal etmək üçün odun yandırmağın qadağan edilməsi.