Bakıda üç qadının RƏZALƏTİ: Xəstə uşaqların bir milyonluq müalicə pulu necə ələ keçirildi?
Talassemiyalı uşaqlar üçün toplanmış 980 min manat vəsaiti dələduzluq yolu ilə ələ keçirməkdə təqsirləndirilən şirkət sahibi Nuridə Seyidova və digər iki nəfər - Aynur Bayramova və Aysel Məmmədovanın cinayət işinin bəzi detalları məlum olub.
"Report"un əldə etdiyi məlumata görə, istintaqla müəyyən edilib ki, təqsirləndirilən şəxslər - N.Seyidova, A.Bayramova, A.Məmmədova - əlbir olaraq 36 nəfər talassemiya xəstəsinin valideynlərinin etibarından sui-istifadə ediblər.
Belə ki, həmin şəxslərin övladlarını Türkiyədə müalicə etdirmək adı ilə dələduzluq ediblər.
Əvvəlcə N.Seyidova və A.Bayramova birgə yalan vəd verərək Ceyran Musayeva və Elman Nuriyevə 20 400, Məsumə Hacıyeva, Ömər Məmmədov və Sahid Mövsümova 17 000, Mənsur Qarayev, Natiq Qubatov və Elnur İsbəndiyarova 25 500, Kəmalə Muliyeva, Nüşabə Məmmədova, Taleh Hacıməmmədov, Şahbacı İsayeva, Vüqar İsayev və Xəyal İlmanova 34 000 manat məbləğində maddi ziyan vurmaqla dələduzluq ediblər.
İttiham aktında göstərilib ki, N.Seyidova öz qulluq mövqeyindən istifadə etməklə Elxan Əliyevdən 12 min 745 manat, Rasim Cavadovdan 25 min 500 manat alaraq onların övladlarının Türkiyədə əməliyyat olunmalarına köməklik göstərəcəyi ilə bağlı yalan vəd verərək dələduzluq edib.
Daha sonra N.Seyidova A.Məmmədova ilə əlbir olaraq, Tural Nəsmiyevə 59 min 500 manat, Zeynəb Cəlilovaya 25 min manat, Kamil Əhmədova 23 min manat, Ramin Dadaşova 51 min manat, Xəyal İsayevə 51 min manat, Lamiyə Hüseynovaya 20 min 50 manat, Nərgiz Mahmudovaya 9 min manat, Elnarə Xanmirzəyevaya 25 min manat, Sevinc Səmədovaya 22 min 500 manat, Elvin Fətəliyevə 25 min manat məbləğində maddi ziyan vurmaqla təkrar dələduzluq ediblər.
İstintaqla o da müəyyən edilib ki, N.Seyidova tanışı A.Bayramova ilə təkrarən əlbir olaraq, Aynur Orucova, Solmaz Eyvazova və Vüqar Eminova 25 500, Laura Həsənovaya 51 000, Günay Ağayevaya 25 000, Aytəkin İsayevaya 19 000, Elnaz Hacıyevaya 5 000, Faiq Nəcəfova 5 100 manat məbləğində maddi ziyan vurmaqla təkrar dələduzluq ediblər.
Qeyd edək ki, hazırda cinayət işi üzrə məhkəmə istintaqı Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Azad Məcidovun sədrliyi ilə araşdırılır.
İş üzrə zərərçəkmiş qismində 36 şəxs tanınıb. Müttəhimlərə qarşı Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2-ci (dələduzluq, külli miqdarda ziyan vurmaqla) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.