Metro və avtobuslarda gediş haqqı 50 qəpiyə QALDIRILIR? - AÇIQLAMA
Son günlərdə metro və avtobuslarda gediş haqqının artırılacağı barəsində vətəndaş arasında fikirlər yayılıb. Ölkə ərazisində gediş haqqı artırıla bilərmi?
Məsələ ilə bağlı iqtisadçı Xaliq Kərimli Sonxeber.az-a açıqlama verib.
Xalid Kərimli gediş haqqı qiymətlərinin artmasının gözlənilmədiyini bildirib:
"Yaxın zamanlarda gediş haqqı qiymətlərinin artması gözlənilmir. Qiymətlərin bir ildən sonra artırılması düzgün deyil. Çünki, son bir ildə yanacaq, avtomobil qiymətlərinin kəskin artımı müşahidə olunmayıb. Yanacaq qiymətləri stabildir. Bu baxımdan gediş haqqında hər hansısa bir artım gözlənilmir. Çünki buinflyasiya təsir edir. Eyni zamanda gediş haqlarında qiymət artımı sosial narazılıqlara səbəb ola bilər. Hökümətin bu qısa müddətdə qiymət artımına gedməsi gözlənilmir. Çünki, 31 yanvar 2023 cü ildə bu qərar verildikdən sonrakı vəziyyətdə heç bir ciddi dəyişiklik olmayıb".
Qeyd edək ki, Tarif (qiymət) Şurasının 31 yanvar 2023-cü il tarixli iclasında metro və sərnişindaşımada gediş haqlarının artırılmasına dair qərar qəbul edilib.
Şura təklifləri müzakirə edərək metroda sərnişindaşıma tarifini 40 qəpik, müntəzəm şəhərdaxili marşrutlarda tarifin yuxarı həddini 40 qəpik , şəhərətrafı və qəsəbələrarası avtobus marşrutları üzrə tarifi məsafədən asılı olaraq 40 qəpik-1 manat arası, müntəzəm şəhərlərarası avtobus marşrutlarında tarifin yuxarı həddini 1 kilometr üçün 3 qəpik (əvvəlki tarif 2,4 qəpik), Bakı-Sumqayıt (Sumqayıt-Bakı) avtobus marşrutlarında tarifi 60 qəpik (əvvəlki tarif 50 qəpik) səviyyəsində müəyyənləşdirib.
Sosial Baxılıb: 1137 Tarix: 04 mart 2024
Şəxsi məlumatlarınızı paylaşmayın! - Prokurorluqdan xəbərdarlıq (VİDEO)
18 fevralKürdə batan var
Kür çayının Salyan şəhəri ərazisindən keçən hissəsində 1 nəfər batıb. xəbər verir ki, bu barədə Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) məlumat yayıb. Nazirliyin Kiçikhəcmli Gəmilərə Nəzarət və Sularda Xilasetmə Dövlət Xidmətinin dalğıc-axtarış qrupu axtarışlara cəlb olunub. Əlavə məlumat veriləcək
17 fevralBakının məşhur restoranlarında fantastik iftar qiymətləri (SİYAHI)
18 fevralAdil Əliyevə buna görə töhmət verilib
Xəbər verdiyimiz kimi, bu gün Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətində keçirilən müşavirədə Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Adil Əliyevə töhmət verilib. Trend-in əldə etdiyi məlumata görə, A.Əliyevə töhmət verilməsinə səbəb rayon ərazisində qanunsuz tikintilərin sayının çoxluğu olub. Belə ki, müşavirəd
17 fevralADSEA suyun qiyməti ilə bağlı Tarif Şurasına müraciət etdi (RƏSMİ)