Nikah haqqında şəhadətnamə ilə avtomobil idarə etmək olar? - VİDEO
Həyat yoldaşının avtomobilini idarə edən şəxsi yol polisi saxlayıb. Səbəb isə həmin şəxsin etibarnaməsinin olmamasıdır. Amma Mülki və Ailə Məcəllələrinə görə evli şəxslər nikah haqqında şəhadətnamə ilə avtomobilini etibarnaməsiz idarə edə bilərlər. Bəs o zaman polis hansı əsasla vətəndaşın nəqliyyat vasitəsini duracağa təmin edib?
Sonxeber.az xəbər verir ki, şikayətçi Aqil Məmmədov "ARB Xəbər"ə açıqlama verib". O, həyat yoldaşının adına olan nəqliyyat vasitəsini etibarnamə ilə olmadan, yalnız nikah haqqında şəhadətnamə ilə idarə edə biləcəyini desə də inspektor onunla razılaşmayıb. Nəqliyyat vasitəsini isə cərimə dayanacağına aparmayıb.
"Mən nikah haqqında şəhadətnamə ilə yoldaşımın adına olan avtomobili idarə etdiyimi dedim. Mənim bununla bağlı Mülki Məcəllənin 225.1-ci maddəsi ilə hüququm var".
Ekspertlər Aqil Məmmədovun haqlı olduğunu düşünür. Avtomobilin cərimə dayanacağına aparılması isə düzgün hesab edilmir:
"Mülki Məcəllənin 225-ci maddəsi və Ailə Məcəlləsinin 32-ci maddəsində açıq göstərilir ki, nikahı dövründə olunan mülk cütlüyün ortaq malıdır. Onun istismarına ortaq qərar verirlər. Həmin qanun əsasən ər-arvad bir-birilərindən etibarnamə almadan nəqliyyat vasitələrini idarə edə bilərlər. Bəzən yol patrul xidməti əməkdaşları buna protokol tərtib edirlər".