Əhaliyə 8 və 9 martla bağlı XƏBƏRDARLIQ
Əhaliyə 8 və 9 martla bağlı XƏBƏRDARLIQYaxın günlərdə Günəşdə yeni partlamalar baş verə bilər.
BAKU.WS xəbər verir ki, bu barədə "Fobos" meteoroloji mərkəzinin eksperti Mixail Leus xəbərdarlıq edib.
"Ərazi BETA-QAMMA-DELTA-nın ən yüksək səviyyəsinə çatmadığından böyük alovlanma baş vermə ehtimalı hələ də aşağıdır və əlavə olaraq, belə partlayışlar üçün enerji toplamaq üçün vaxt lazımdır. İlkin olaraq, 2-3 gün ərzində bölgədə alovlanmalar başlaya bilər", - o qeyd edib.
Lakin Leus bildirib ki, martın 8-i və 9-u üçün geomaqnit sahəsinin vəziyyəti ilə bağlı proqnozlarda zəif pozulmaların ilk əlamətləri artıq özünü göstərib.
Belə günlərdə atmosferdən asılı insanlar özlərini pis hiss edə bilər, çünki geomaqnit aktivliyi səbəbindən atmosferdə təzyiq dəyişiklikləri baş verir.
Bu zaman meteohəssas və xroniki xəstəliyi olan insanlar, eləcə də yaşlılar daha həssas olurlar. Baş ağrısı, başgicəllənmə, ürəkbulanma və qusma, yüksək qan təzyiqi, ürək və oynaqlarda ağrı, yorğunluq, yuxusuzluq kimi hallar müşahidə edilir.
Qeyd olunur ki, geomaqnit qasırğasının sağlamlığa mənfi təsirini azaltmaq üçün telefon, kompüter, planşet, televizor kimi əşyalardan minimum istifadə edilməlidir.