"Dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi media prespektivində" mövzusunda ilk təlim keçilib
"Dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi media prespektivində" mövzusunda ilk təlim keçilib13 mart 2024-cü il tarixində Medianın İnkişafı Agentliyinin və ADA Universiteti İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) işıqlandırılmasında aktiv iştirak edəcək ingilisdilli jurnalistlər üçün silsilə təlimlər çərçivəsində "Dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi media perspektivində" mövzusunda ilk təlim keçilib.
Təlimin açılış mərasimində çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov ekoloji məsələlərin ümumbəşəri əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayaraq bu istiqamətdə peşəkar medianın üzərinə ciddi məsuliyyət düşdüyünü bildirmiş, medianın ilk növbədə ekoloji maarifləndirməyə böyük diqqət göstərməli olduğunu, həmçinin insanların ekoloji savada yiyələnməsinin təşviqində oynadığı müstəsna rolu qeyd etmişdir. İcraçı direktor həmçinin diqqətə çatdırmışdır ki, Azərbaycan mediası COP29-un yaratdığı imkanlardan faydalanaraq bu istiqamətdə işini səmərəli mexanizmlər əsasında qurmalı, öz subyektiv mülahizələrini əsas götürərək ölkəmizin imicini ləkələmək istəyənlərə tutarlı arqumetlərlə cavab verməlidir.
İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun İxtisasartırma Proqramlarının rəhbəri Nərgiz İsmayılova isə qeyd edib ki, mötəbər tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi ölkə reallıqlarının dünya ictimaiyyətinə effektiv çatdırılmasına böyük imkanlar yaradacaq, davamlı təşkil olunacaq bu tip təlimlər jurnalistlərimizin COP29-la bağlı biliklərini daha da artıracaqdır.
Azərbaycan Respublikası Energetika nazirinin müavini, COP29 Azərbaycan üzrə baş İcraçı direktor Elnur Soltanov ətraf mühitin qorunmasında, ekoloji problemlərin həlli üçün birlikdə mühüm addımların atılmasında və Azərbaycanda iqlim dəyişikliyinin əhəmiyyəti barədə məlumatlılığın artırılmasında media nüməyəndələrinin böyük rolunun olduğunu söyləmişdir.
İngilis dilində keçirilən təlimdə bərpa olunan enerji, iqlim dəyişikliyi məsələləri və dayanıqlılıq üzrə ixtisaslaşmış kommunikasiya mütəxəssisi Nik Mediç "İqlim dəyişikliyinin elmi əsasları", "Bərpa olunan enerji: texnologiya və inkişaf" adlı sessiyalarda çıxış etmişdir.
ADA Universiteti İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun Enerji və Dayanıqlı İnkişaf Proqramının Baş Elmi İşçisi, təlimçi Əhməd Hümbətov isə "Mədən yanacaqları: onlar ətraf mühitə nə qədər mənfi təsir göstərir və biz həqiqətən onlarsız keçinə bilərikmi?", "İqlim dəyişikliyinin iqtisadi və siyasi aspektləri" sessiyalarında media nümayəndələri ilə geniş müzakirələr aparıb.
Sonda təlimçilər iqlim dəyişikliyi ilə bağlı jurnalistləri maraqlandıran sualları cavablandırılıblar.
"Dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi media prespektivində" mövzusunda ilk təlim keçilib"Dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi media prespektivində" mövzusunda ilk təlim keçilib"Dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi media prespektivində" mövzusunda ilk təlim keçilib"Dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi media prespektivində" mövzusunda ilk təlim keçilib"Dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi media prespektivində" mövzusunda ilk təlim keçilib"Dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi media prespektivində" mövzusunda ilk təlim keçilib"Dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi media prespektivində" mövzusunda ilk təlim keçilib"Dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi media prespektivində" mövzusunda ilk təlim keçilib"Dayanıqlı inkişaf və iqlim dəyişikliyi media prespektivində" mövzusunda ilk təlim keçilib