Çoxuşaqlı ailələrə ayrıca müavinət TƏYİN EDİLSİN - TƏKLİF
Dünya praktikasında 3 uşağı olanlar çoxuşaqlı ailələr hesab edilir. Bu baxımdan Azərbaycanda çoxuşaqlı anlayışının 5-dən 3-ə endirilməsi təklif edilir. Artıq məsələ Milli Məclisdə müzakirə olunur və yekun qərarın təsdiqlənməsi gözlənilir. Azərbaycanda kütləvi şəkildə boşanmaların olması, o cümlədən ailələrin 1 uşaqlı sistemə keçməsi arıtq bir çox sosioloqları dərindən narahat edir və bununla bağlı ciddi xəbərdarlıq edirlər. Ekspertlər bildirirlər ki, belə hal davam edərsə ölkədə vaxtından əhalinin qocalması və sayının azalması baş verə bilər. Azərbaycanda ailələr uşağa baxmağın maddi baxımında çətinliyi və şəraitlərinin olmaması səbəbindən 1 uşağın ayxud 2 uşağın doğulmasına üstünlük verirlər. Dünya ölkələrində əhalinin artımı, çoxuşaqlı ailələrə edilən yardımlar hamıya məlumdur. Ölkədə tez-tez uşaqpulu mövzusu gündəmə gəlir. Ölkədə mövcud sosial yardımlardan isə hamı yararlana bilmir. Müəyyən limitlərin tətbiqi ailələrin bu müavinətlərdən yararlanmasına mane olmur. Bu baxımdan əhali sayının normaya salınması, o cümlədən çoxuşaqlı ailələrə dətək məqsədilə bu kateqoriyadan olan üç uşaqlı ailələr üçün müavinətlər yaradıla bilər?