"Taxta bazar"ında növbəti YANĞIN: Sığorta şirkətləri dəyən zərəri qarşılamaqda niyə maraqlı deyil? - AÇIQLAMA
"Taxta bazar"ında növbəti YANĞIN: Sığorta şirkətləri dəyən zərəri qarşılamaqda niyə maraqlı deyil? - AÇIQLAMAÖtən günlərdə Nərimanov rayonunda "Taxta bazarı" adlanan ərazidə yanğın baş verib. Bundan əvvəldə sözügedən ərazidə dəhşətli yanğın hadisəsi baş vermişdi. Hər iki yanğın hadisəsinində əsas məsələ isə obyektlər və mal-materialın sığortalanması halı olmadı. Vətəndaşların isə əsas narazılığı budur ki, sığorta şirkətləri taxta materiallarını sığortalamaqda maraqlı deyillər. Bəs sığorta şirkətləri taxta materiallarını niyə sığortalamır.
"Həmin məsalələrdə sabah sığorta şirkəti dəqiq bilməlidir ki, burada qalıq dəyəri nə qədərdir və ödənişi ona görə təyin edir. Ona görə də hər bir halda birinci növbədə sahibkarlıq şəffaflaşmaga doğru getməlidir. Belə ki, VÖEN-ləri ilə birlikdə, satdıqları mallar görülməlidir. Vergi bəyannamələrində şəffaflaşma olmalıdır. Digər tərəfdən sahibkarlar sənədli yerlərdə müqavilə bağlanmalıdır ki, sığorta şirkətləridə gəlib yanğın baş verən zaman məsələ ilə bağlı maraqlana bilsin. Bu məsələlərdən sonra, rəqabət olaraq aparırlar ki, oranı sığortalasınlar. Yəni bu kimi hallar oranı sığortalamada şirkətləri çəkindirir. Gələcəkdə baş verən hadisələr ilə bağlı vətəndaşların riski bu şəkildə sığortalanmır. Baş verən hadisələrdən sonra isə onların vəziyyəti çox pis olur".