"DİM məntiq fənnindən olan test tapşırıqlarının çətinliyini bir qədər azaltmalıdır" - Ekspert
"DİM məntiq fənnindən olan test tapşırıqlarının çətinliyini bir qədər azaltmalıdır" - EkspertDövlət İmtahan Mərkəzi ali təhsil müəssisələrinin magistraturalarına 28 aprel 2024-cü il tarixində keçirilmiş qəbul imtahanının qapalı və kodlaşdırıla bilən açıq tipli tapşırıqlar (95 tapşırıq) üzrə nəticələrini ötən günlərdə elan edib. Bir çox namizənd bu imtahanın çətin olduğundan şikayətlənib.
Məsələ ilə bağlı təhsil eksperti Elçin Efəndi Sonxeber.az-a açıqlama verib.
Ekpert bildirib ki, DİM məntiq fənninfə olan test tapırıqlarının çətinliyini bir qədər azaltmalıdır:
"Bu il magistratura üzrı keçirilmiş imtahanlarda çətinlik 2 cəhd zamanı məntiq fənnində olduğu qiymətləndirilib. Ümumi olaraq bu ilki yenilik bakalavrlar üçün müəyyən qədər çetin qarşılanıb. Amma buna baxmauyaraq nəticələr normaldır. Ötən ilə nisbətən müsaqibəyə qatılan bakalvların sayında artım var. Müsaqibə şərtini ödəyənlər daha çoxdur.
Yeniliyə əsasən xarici dil fənninə esse əlavə olunub. Bu essenin görə də 5 bal təqdim olunur. 100 ballıq sistemde esseni yazmayan bakalavr 95 balı da yığa bilər. 95 balın üzərində nəticə əldə etmiş bakalavrlar da var. Növbəti illərdə bakalavrların danışıq üzrə də bacarıqları yoxlana bilər Eyni zamanda namizədlər ikinci cəhd imtahanının, birinci cəhdə nisbətən çətin olduğunu bildirirlər. DİM məntiq fənnindən olan test tapşırıqlarının çətinliyini bir qədər azaltmalıdır. Namizədlər sadəcə bir müddət məntiq dərsi keçirlər. Biz bunu nəzərə almalıyıq".