Fransa mətbuatı Ermənistanda müdafiə işinə cəlb olunan Britaniya şirkətlərini "ifşa edib"
Fransa mətbuatı Ermənistanda müdafiə işinə cəlb olunan Britaniya şirkətlərini "ifşa edib"29.04.2024-cü ildə Fransa xüsusi xidmət orqanı DGSE-nin məlum mətbuat uzantısı "İntelligence Online" Ermənistanda hərbi sənayesinin qurulması işinə cəlb edilən Britaniya şirkətlərini, nüfuzlu britaniyalıların işin koordinasiyasına görə aldığı məbləğləri qəsdən açıqlayan yazı ilə çıxış edib.
Məlum olduğu kimi, hazırkı Fransa hökuməti kolonializm siyasi ənənələrinə uyğun olaraq artıq uzun müddətdir Ermənistan bazarını heç kimlə bölüşmədən ələ keçirmək üçün müxtəlif addımlara əl atır.
"Qafqazinfo" "İntelligence Online"nın dərc etdiyi yazını olduğu kimi təqdim edir:
"İrəvanla Britaniyanın müdafiə şirkətlərinin əlaqəsinə nail olmaq üçün "Sanctuary Counsel" seçildi
Qərbdə lobbiçilər və kommunikasiyalar üzrə məsləhətçilər axtaran Ermənistan hökuməti Britaniya müdafiə sənayesi üzrə veteran məsləhətçinin xidmətlərindən istifadə etmək üçün müqavilə bağlayıb.
Qərb ölkələrinə doğru böyük meyillənmə çərçivəsində artıq Vaşinqton və Parislə danışıqlara başlayan İrəvan hökuməti Böyük Britaniya ilə də sıx əlaqələr qurmağa davam edir. Bu yaxınlarda İrəvan hazırda fəaliyyətini dayandırmış ictimaiyyətlə əlaqələr şirkəti "Bell Pottinger"in keçmiş sədr müavini David McDonough tərəfindən 2019-cu ildə qurulan kommunikasiya və reputasiya idarəçiliyi şirkəti olan "Sanctuary Counsel"in xidmətlərindən istifadə etmək üçün müqavilə bağlayıb. Şirkətdə onun işlərinə cavabdeh Britaniya Ordusunun keçmiş qərargah rəisi Riçard Dannattdır, hazırkı Lord Dannatt.
Böyük Britaniyanın keçmiş baş naziri Devid Kemeronun müdafiə məsələləri üzrə müşaviri olmuş Dannatt martın əvvəlindən "Sanctuary Counsel"də baş məsləhətçi olub və İrəvana Londonla daha sıx əlaqələr qurmaq səyləri ilə bağlı məsləhətlər verməkdədir.
Təcrübəli müdafiə məsləhətçisi
Dannatt reputasiya menecerindən daha çox müdafiə sənayesi mütəxəssisidir və müdafiə sektorunda geniş əlaqələrə malikdir. Hökumət müşaviri kimi xidmət etdikdən sonra o, Britaniya Ordusunun dəstəyi və təlim müqavilələrini qazanmağı hədəfləyən "Callan UK" (keçmiş Cadence Consultancy) konsaltinq şirkətini idarə edib. Hazırda o, ABŞ-nin dron və müşahidə avadanlığı istehsalçısı "Teledyne FLIR" və Oksford Universiteti, Kembric Universiteti və Stenford Universitetinin süni intellekt departamentlərinin tərəfdaşı olan təhlükəsiz sənəd mübadiləsi platforması təminatçısı "FileSwap Global"a məsləhət verir.
Dannatt əvvəllər "Ricardo Pie" mühəndislik qrupunun bir hissəsi olan "Control Risks Group" (CRG) və "Typhon" təhlükəsizlik şirkətlərinə və texniki konsaltinq şirkəti "Capita Symonds"a məsləhətlər verib.
Yüksəksəviyyəli əlaqələndiricilər
"Sanctuary Counsel"də Dannatt başqa bir keçmiş Cameron müşaviri, keçmiş Downing Street, 10 ünvanının strategiya direktoru Endryu Kuper, hazırkı "Windrush"dan Baron Kuperlə birlikdə işləyir.
"Sanctuary Counsel"in məsləhətçiləri arasında daha bir yeni gələn Avstraliya siyasi strategiya mütəxəssisləri Mark Textor və Lynton Crosby tərəfindən qurulan "CT Group"un strateji kommunikasiyalar və şəxsi araşdırmalar üzrə keçmiş baş əməliyyat direktoru Sian Hansendir.
Rasmussen də cəlb olundu
"The Times"ın aprelin 15-də açıqladığı kimi, artıq London və İrəvan Britaniyanın Ruanda ilə razılaşdığı razılaşmaya bənzər bir razılaşma ilə Ermənistana qeyri-qanuni miqrantları köçürməsinə icazə verilməsi imkanını müzakirə edirlər.
Azərbaycanla son münaqişəsindən sonra Qərb dövlətləri ilə daha sıx əlaqələr qurmaq və Rusiyadan uzaqlaşmaq istəyən İrəvan son bir ildə Ermənistanın Avropada maraqlarını müdafiə edən Brüsselin "Rasmussen Global" lobbi firmasının xidmətindən istifadə edir. Firmanı yaradan NATO-nun keçmiş baş katibi Anders Foq Rasmussen "Ermənistanın Dostları" Şəbəkəsinə nəzarət etmək və Ermənistandakı vəziyyətlə bağlı konfranslar təşkil etmək üçün ildə 400.000 avrodan 500.000 avroya qədər ödəniş alır."
Fransa mətbuatı Ermənistanda müdafiə işinə cəlb olunan Britaniya şirkətlərini "ifşa edib"Fransa mətbuatı Ermənistanda müdafiə işinə cəlb olunan Britaniya şirkətlərini "ifşa edib"Fransa mətbuatı Ermənistanda müdafiə işinə cəlb olunan Britaniya şirkətlərini "ifşa edib"