"Hökumət "TikTok" və digər sosial şəbəkələrlə müqavilə bağlamalıdır" - TƏKLİF
"Hökumət "TikTok" və digər sosial şəbəkələrlə müqavilə bağlamalıdır" - TƏKLİF"TikTok" hökumət nəşrlərinin, telekanalların və digər kütləvi informasiya vasitələrinin hesablarını istifadəçilərə tövsiyə etməyi dayandıracaq. Bu barədə şirkətin sosial şəbəkələrdə dərc olunmuş press-relizində deyilir. Azərbaycanda televiziya və saytların "TikTok" hesabları bağlana bilərmi?
Məsələ ilə bağlı sosioloq Üzeyir Şəfiyev Sonxeber.az-a açıqlama verib.
Sosioloq bildirib ki, "TikTok" sosial şəbəkəsi bu yolla hökumət KİV-nin geniş insan kütlələrinə çatmasını qarşısını almaq məqsədi daşıyır:
"TikTok" hökumət nəşrlərinin, telekanalların və digər kütləvi informasiya vasitələrinin hesablarını istifadəçilərə tövsiyə etməməsi ilə bağlı yanaşması qeyri-sağlam yanaşmadır.
Kütləvi informasiya vasitələri ilə sosial şəbəkə vahidləri arasındarəqabətdən xəbər verir. TikTok sosial şəbəkəsi bu yolla hökumət KİV-nin geniş insan kütlələrinə çatmasını qarşısını almaq məqsədi daşıyır. Hesab edirəm ki, bu düzgün yanaşma deyil. Ümumiyyətlə sağlam rəqabət sayılmır.
Ekspert sosial şəbəkələrlə də hökümətlərin ilə müqavilə bağlamasını təklif edib:
"Fikrimcə təkcə "TikTok" yox, digər sosial şəbəkələrlə də hökümətlərin ilə müqavilələri olmalıdır. Onlar arasında əməkdaşlıq aparmalıdır. Çünki digər sosial şəbəkələrin də insanlara fəsadları var. Çünki bəzən insanlar bu platformalarda hüquqa zidd informasiyalar yayır. Çox yaxşı olar ki, bir sıra ölkələrdə təcrübə tətbiq olunsun. Misal üçün bir sıra ölkələrdə hökümət ilə sosial şəbəkər razılığa gəliblər ki, saxta insanlar adına açılmış profillər ölkənin hüquq mühavizə orqanlarına xəbər verilsin. Bu təcrübə artıq bir neçə ölkədə həyata keçirilir. Çox yaxşı olar ki, bu bütün ölkələrdə tətbiq edilsin. Nəinki "TikTok" hökumət nəşrlərinin, telekanalların və digər kütləvi informasiya vasitələrinin hesablarını istifadəçilərə tövsiyə etməsini dayandırması. Bu uğursuz və düzgün olmayan təşəbbüsdür.
Bütün KİV-lər informasiya əlçatanlığına malik olmalıdır. Bu baxımdan "TikTok"un bu yanaşması düzgün deyil. Bu tətbiq edilərsə, bu zaman mübahisəli məsələlər ortaya çıxa billər. "TikTok" bu qərarı dövlət media hesablarını qiymətləndirdikdən sonra tətbiq etməyi planlaşdırır. Bu məsələdə müzakirəyə açıq məqamlar var. Onlar müzakirə olunacaq"