Azərbaycanda ət istehsalı nə qədər artıb?
Azərbaycanda ət istehsalı nə qədər artıb?2023-cü ilin yanvar-noyabr ayları üzrə kənd təsərrüfatının ümumi məhsulunun faktiki qiymətlərlə dəyəri 11 milyard 571 milyon 300 min manat təşkil edib ki, onun da 5 milyard 728 milyon 800 min manatı heyvandarlıq, 5 milyard 842 milyon 500 min manatı isə bitkiçilik məhsullarının payına düşür.
Əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı 3,1 faiz, o cümlədən heyvandarlıq məhsulları üzrə 3,3 faiz, bitkiçilik məhsulları üzrə isə 2,8 faiz artıb.
2023-cü ilin yanvar-noyabr aylarında quş əti də daxil olmaqla, diri çəkidə 538 min 200 ton ət, 2 milyon 62 min 200 ton süd, 2 milyon 1200 ədəd yumurta, 15 min 100 ton yun, 357 ton barama istehsal olunub.
2022-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən ət istehsalı 3,1 faiz, süd istehsalı 1,3 faiz, yumurta istehsalı 9,9 faiz, barama istehsalı 4,6 faiz artıb, yun istehsalı isə 3,0 faiz azalıb.