Əmək kitabçaları bu tarixədək istifadə olunacaq: dövriyədən çıxarılacaq - VİDEO
Əmək kitabçaları bu tarixədək istifadə olunacaq: dövriyədən çıxarılacaq - VİDEOƏmək kitabçalarının tarixə qovuşacağı ilə bağlı məsələ 10 ildir ki, gündəmdədir. İki il əvvəl rəsmi şəkildə açıqlama verildi ki, bundan sonra əmək münasibətləri zamanı kağız üzərində aparılan əməliyyatlar elektron formada həyata keçiriləcək.
Mütəxəssislərin fikrincə, əmək kitabçalarının kağız formatda təqdim olunması, yəni elektron formatlaşdırılmaması dövlətə artıq xərclər yaradır. Prosesin elektronlaşması zaman və maliyyə baxımından səmərəlidir.
Sonxeber.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı hüquqşünas Sahib Məmmədov "AzTv XƏbər"ə açıqlama verib:
"2014-cü ildə Elektorn İnformasiya Sistemində əmək müavilələr qeydiyyatdan keçir. Orada bir qədər dəyişiklik etməklə, elektron əmək kitabçası formatına keçmək olar. 2014-cü ilə qədər işləyənlər əvvəlki iş təcrübəsi tələb olunduqda, CV kimi təqdim edə bilərlər. Bütün digər hallarda onun bir əhəmiyyəti qalmayıb".