Vəfat edən şəxsin kredit borcunun AQİBƏTİ NECƏ OLUR? - AÇIQLAMA
Vəfat edən şəxsin kredit borcunun AQİBƏTİ NECƏ OLUR? - AÇIQLAMAKredit borcları həyatımızda mühüm yer tutur. Ancaq bir çoxumuz üçün ölüm kimi gözlənilməz bir hal baş verərsə bu borcların taleyi qeyri-müəyyən qala bilər. Xüsusilə təqaüdə çıxan şəxslərin ölümündən sonra kredit borclarını idarə etmək ailə üzvləri üçün çətin bir proses ola bilər. Hətta bir çox hallarda ölən şəxsin kredit borcunu ona zamin duran şəxslərdə ödəməkdən boyun qaçırdırar. Bu baxımdan "Ölən şəxsin kredit borcuna nə olur?" sualı həm qohumların, həm də borclunun hüquq və vəzifələri baxımından kritik əhəmiyyət kəsb edir.
"Kredit alan şəxs vəfat edirsə, onun borc öhdəliyi varislərinə keçir. Əlbəttə burada bir məqam var. Şəxsin varislərinin öhdəliyində qiymətli əşya yaxud əmlak olmalıdır. Belə ki, bu daşınan yaxud daşınmaz əmlaklarada daxildir. Bu zaman həmin yaxınlar mülkün varisidirsa, kredit borcunun ödənilməsi həmin varislərinin öhdəliyindədir. Bu baxımdan bankların həmin varislərdən tələb etmək hüququ var".