Ovlanma və satışı qanunsuz olan kirpinin elan saytlarında nə işi var? - VİDEO
Ovlanma və satışı qanunsuz olan kirpinin elan saytlarında nə işi var? - VİDEOKirpi ovlamaq və satmaq qadağandır. Amma sosial şəbəkələrdə, elan saytlarında kirpi ətinin satılması ilə bağlı paylaşımlar görmək olar. Satanlarda az deyil, alanlar da. Görəsən insanlar niyə kirpini yaxud onun ətini almaq istəyir?
Sonxeber.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı "Apa TV" araşdırma aparıb. Vətəndaşlar arasında keçirilən sorğu əsasında kirpinin alınmasının səbəbini bilməyənlər var. Amma alaraq bu heyvanın ətinin dadını bilənlərdə az deyil. Vətəndaşların sözlərinə sağlamlıq baxımından kirpi ətinin xeyri var. Onların sözlərinə görə kirpi əti mədə-bağırsaq sistemi, o cümlədən ürək xəstələrinə müsbət təsir edir.
"Apa TV"nin əməkdaşları həqiqəti öyrənmək üçün kirpi satan şəxslə əlaqə saxlayıb. Bu işlə məşğul olan şəxs kirpini diri halda vətəndaşlara göndərir. Kimisi təbabətdə istifadə edir, kimisi də evdə saxlayır. Onun sözlərinə görə, satdığı kirpi isə qanunla qadağan deyil və Qırmızı Kitaba düşməyib. Kirpi ətinin qiyməti isə 20 manat dəyərində satılır.