Rəşad Dağlı kimdir? - Xatırlamadığı qaranlıq gecənin qurbanı
Rəşad Dağlı kimdir? - Xatırlamadığı qaranlıq gecənin qurbanıLent.az "Bioqrafiya" rubrikasında meyxana aləminin tanınmış simalarından olan Rəşad Dağlı haqqında məlumat verir.
Rəşad Dağlı, müasir poeziya və meyxana aləminin tanınmış qəzəlxanlarından biridir. Onun həyat yolu, yaradıcılığı və başına gələn hadisələr ilə bağlı geniş məlumat vermək, onu daha dərindən anlamağa kömək edəcək.
- Rəşad Dağlı nə zaman və harada anadan olub?
Rəşad Dağlı 1984-cü il aprelin 21-də Azərbaycanın Bakı şəhərinin Yasamal rayonunda anadan olub.
- Rəşad Dağlı sənətə nə zaman gəlib?
Ustadı Nizami Rəmzi olub. O, 2001-ci və 2011-ci ildə Azərbaycan telekanallarında yayımlanan "De gəlsin" meyxana yarışmasında iştirak edib və populyarlıq qazanıb.
- Rəşad Dağlının başına gələn hadisələr?
Rəşad Dağlının həyatı yalnız yaradıcılıqla deyil, həm də çətinliklərlə dolu olub. 1990-cı illərin əvvəllərində Azərbaycan müstəqilliyini yenidən qazandıqda, o da ölkəsinin çətinliklərinə şərik olmağa çalışıb. Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zamanı ailə üzvlərindən bəzilərini itirib.
- Rəşad Dağlının həyatını məhv edən hadisə?
Meyxanaçılıq fəaliyyətinin zirvəsində olan Rəşad Dağlı bir anda həm azadlığından, işindən, qısaca həyatının bütün gözəlliklərindən məhrum oldu. Meyxanaçı keçmiş məhkum İskəndər Mehdiyevi qətlə yetirdiyi üçün həbs edilib. İskəndər Mehdiyev meyxanaçı Ələkbər Yasamallının yaxın qohumudur. Rəşad Dağlı İskəndər Mehdiyevə ümumilikdə 14 bıçaq zərbəsi endirərək qətlə yetirib. Daha sonra o, Polis İdarəsinin növbətçi hissəsinə gedərək qətl hadisəsini törətdiyini və könüllü təslim olmaq istədiyini söyləyib.
- Rəşad Dağlının İskəndər Mehdiyevi öldürmə səbəbi?
Meyxanaçı şərəf və ləyaqətini təhqir etdiyi üçün ilk bıçağı İ.Mehdiyevin ürəyinə sancıb. Digər zərbələri isə hansı istiqamətə endirdiyini xatırlamadığını bildirib. Rəşad Dağlının İskəndəri əsas öldürmə səbəbi isə ona "üzdən iraq" deməsi və dəfələrlə söyməsi olub.
- Rəşad Dağlı nə zaman ailə həyatı qurub?
Rəşad Dağlı 2010-cu ildə Nailə Süleymanzadə ilə ailə qurub. Onun bu cütlükdən Yusif adlı oğlu və Bətül adlı qızı var. 2019-cu ilin avqust ayında Nailə Süleymanzadə Xətai Rayon Məhkəməsinə verdiyi ərizədə Rəşad Dağlıdan ailədaxili münaqişələrdən bezdiyi üçün boşanmaq istədiyini bildirərək, bununla bağlı məhkəməyə müraciət edib. Məhkəmə onların nikah izdivacını sonlandırıb.
- Rəşad Dağlı hansı telemüsabiqələrdə iştirak edib?
Meyxanaçı Rəşad Dağlı 2001-ci və 2011-ci ildə Azərbaycan telekanallarında yayımlanan "De, gəlsin" meyxana yarışmasında iştirak edib.
- Rəşad Dağlı nə zaman həbs olunub?
9 noyabr 2022-ci il tarixində Bakının Qaradağ rayonunda İskəndər adlı şəxslə mübahisə nəticəsində həmən şəxsi biri ürək nahiyəsindən olmaqla 14 dəfə bıçaq zərbəsi ilə qətlə yetirib. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin 28 iyun 2023-cü il tarixli qərarı ilə 9 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
- Rəşad Dağlı nə qəzası keçirib?
2016-cı ilin iyun ayında Rəşad Dağlı Bakı-Qaza yolunun Hacıqabul şəhəri ərazisində baş verən yol qəzasında xəsarət alıb. Onun idarə etdiyi, Pərviz Bülbüləyə məxsus olan "Toyota Prado" markalı 10 KC 011 dövlət nömrə nişanlı avtomobil beton dirəyə çırpılaraq aşıb. Qəzada Rəşad Dağlının qolu sınıb, Pərviz Bülbülə isə ayaq nahiyəsindən zədələnib.
- Rəşad Dağlı kimlərlə qalmaqal yaşayıb?
Rəşad Dağlının el şənliklərinin birində həmkarı Rüfət Nasosnu ilə sözləri çəpləşir. Onlar vəziyyəti aydınlaşdırmaq üçün məclisdən sonra danışmağa qərar verirlər. Söhbət zamanı Rəşadın Rüfəti bıçaqlaması barədə xəbərlər yayılıb.
Rəşad Dağlı ilə Mehriban Xanlarova arasında da qalmaqal baş verib. Onların mübahisələri o zaman "Maşın şou" yarışmasında olub. Buna səbəb Mehribanın yarışmada qalmaq üçün dağlılardan səs istəməsi olub.
Rəşad Dağlının məşhurlarla yaşadığı bu qalmaqallar, onun cəmiyyətdə öz yerini qorumaq üçün mübarizə apardığını göstərir. O, fikirlərini açıq şəkildə ifadə etməkdən çəkinməyən biri kimi tanınır. Bu qalmaqallar, onun daha da tanınmasına daha geniş kütlələrə çatmasına səbəb olmuşdur.