"Belarusun sənaye və emal sahələrində topladığı təcrübə Azərbaycanın postkonflikt inkişaf modelinə uyğun gəlir" - AÇIQLAMA
"Belarusun sənaye və emal sahələrində topladığı təcrübə Azərbaycanın postkonflikt inkişaf modelinə uyğun gəlir" - AÇIQLAMABelarusun Azərbaycandakı səfiri Dmitri Pineviç Ağdam Sənaye Parkını ziyarət edib.
Sonxeber.az xəbər verir ki, bu barədə səfirlik sosial şəbəkələrdə məlumat yayılıb.
Qeyd olunub ki, səfər çərçivəsində Belarus və Azərbaycan arasında azad edilmiş ərazilərdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi üzrə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
"Belarusun Azərbaycandakı səfiri Dmitri Pineviçin Ağdam Sənaye Parkına səfəri postmünaqişə dövründə formalaşan yeni regional iqtisadi reallıqların mühüm indikatoru kimi dəyərləndirilməlidir", - bunu Sonxeber.az -a açıqlama verən politoloq Tural İsmayılov deyib:
"Bu ziyarət Azərbaycanın azad edilmiş əraziləri təkcə bərpa və quruculuq məkanı deyil, eyni zamanda beynəlxalq iqtisadi əməkdaşlıq platforması kimi təqdim etmək strategiyasının praktik nəticə verdiyini göstərir. Ağdam Sənaye Parkı artıq simvolik statusdan çıxaraq real investisiya və istehsal mərkəzinə çevrilməkdədir və bu prosesdə xarici tərəfdaşların iştirakı xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Belarusun sənaye, maşınqayırma, kənd təsərrüfatı texnikası və emal sahələrində topladığı təcrübə Azərbaycanın postkonflikt inkişaf modelinə uyğun gəlir. Minsk üçün bu əməkdaşlıq Cənubi Qafqazda iqtisadi mövcudluğunu gücləndirmək, yeni bazarlara çıxış əldə etmək və dəyişən beynəlxalq şəraitdə alternativ tərəfdaşlıq imkanlarını genişləndirmək baxımından rasional addımdır. Bakı üçün isə bu cür təmaslar azad edilmiş ərazilərin iqtisadi reinteqrasiyasını sürətləndirməklə yanaşı, həmin zonaların beynəlxalq istehsal və logistika zəncirlərinə daxil edilməsinə xidmət edir.
Səfərin siyasi konteksti də diqqətəlayiqdir. Azərbaycan bu cür iqtisadi diplomatiya vasitəsilə regionda sülhün və sabitliyin maddi əsaslarını möhkəmləndirməyə çalışır. Birgə layihələr yalnız iqtisadi fayda deyil, həm də uzunmüddətli siyasi qarşılıqlı asılılıq yaradır. Bu baxımdan Ağdam Sənaye Parkı təkcə sənaye infrastrukturu deyil, Azərbaycanın suverenlik sonrası inkişaf strategiyasının və regional iqtisadi diplomatiyasının konkret alətinə çevrilir".
Siyasət   Baxılıb: 257   Tarix: 19 fevral 2026
İlham Əliyev: "Süni intellektin tətbiqi dövlət qurumlarında geniş vüsət almalıdır"
"Süni intellektin tətbiqi dövlət qurumlarında geniş vüsət almalıdır. Bu gün bu sahədə aparıcı ölkələrdə bu belədir". AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, bu fikirləri Prezident İlham Əliyev "Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası" adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirəd
Uzunmüddətli perspektivlərə malik Azərbaycan - ABŞ iqtisadi əlaqələri
Bir neçə gün əvvəl ABŞ Ticarət Palatasının nümayəndə heyəti Bakıya səfər edib. Nümayəndə heyətinin tərkibinə ABŞ-ın aparıcı 31 şirkətindən 60 nəfərdən çox rəhbər şəxs daxil idi ki, onlar "Apple", "Ardea Energy Technologies Inc, "Ericsson AB", "ExxonMobil", "Herbalife"
"Münhen Təhlükəsizlik Konfransı Azərbaycanın beynəlxalq sistemdə daha təsirli aktor kimi çıxış etdiyini ortaya qoydu" - DEPUTAT
"Münhen Təhlükəsizlik Konfransı (MTK) artıq təkcə təhlükəsizlik müzakirələrinin aparıldığı platforma deyil, həm də qlobal güc balansının, yeni siyasi narrativlərin və dövlətlərin mövqelərini açıq şəkildə nümayiş etdirdiyi əsas diplomatik səhnələrdən biridir. 2026-cı il Konfransının "Dağıdıc
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri iki xalq üçün yeni əməkdaşlıq və rifah imkanları açır. Bunu Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin bu ölkəyə səfəri ilə bağlı paylaşımında qeyd edib. "Mənim üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi qəbul etmə