WBO heç bir məğlubiyyəti olmayan boksçunu diskvalifikasiya etdi
WBO heç bir məğlubiyyəti olmayan boksçunu diskvalifikasiya etdiQazaxıstan nümayəndəsi Janibek Alimxanulı antidopinq qaydalarını pozduğuna görə Dünya Boks Təşkilatı (WBO) tərəfindən bir il müddətinə diskvalifikasiya edilib.
Oxu.Az-ın xəbərinə görə, bu barədə təşkilatın mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Diskvalifikasiya müddəti 2 dekabr 2025-ci ildən hesablanır.
WBO Alimxanulının orta çəkidə çempionluq kəmərini saxlayıb, lakin həmin çəki dərəcəsində müvəqqəti titul uğrunda döyüş təyin edib ki, burada britaniyalı Denzel Bentli və venesuelalı Endri Saavedra qarşılaşacaqlar. Döyüşün tarixi daha sonra təyin olunacaq.
Diskvalifikasiya müddətində Alimxanulı rəsmi və ya nümayiş döyüşlərində iştirak hüququndan məhrum edilib. Diskvalifikasiya müddəti bitdikdən dərhal sonra o, müvəqqəti titul uğrunda döyüşün qalibinə qarşı məcburi titul müdafiəsi yarışı keçirməlidir.
Jurnalist Den Rafaelin məlumatına görə, WBO və Beynəlxalq Boks Federasiyasının (IBF) orta çəki dərəcəsində titullarına sahib olan Alimxanulının dopinq testində meldonium aşkarlanıb. Bakı vaxtı ilə 7 dekabr gecəsi o, ABŞ-də Dünya Boks Assosiasiyasının (WBA) versiyası üzrə çempion olan kubalı Erislandi Lara ilə döyüşməli idi, lakin döyüşdən kənarlaşdırılıb.
32 yaşlı Alimxanulının hesabında 17 qələbə (12-si nokautla) var və heç bir məğlubiyyəti yoxdur. O, 2013-cü ildə həvəskarlar arasında dünya çempionu olub.
İdman   Baxılıb: 189   Tarix: 21 fevral 2026
Ötən gün UEFA Çempionlar liqasının pley-off mərhələsinin ilk oyununda "Nyukasl"la görüşdə (1:6) ehtiyat skamyasındakı futbolçularımızın hərəkəti diqqət çəkib. "Qafqazinfo" xəbər verir ki, oyunun 45-ci dəqiqəsində qapımıza penalti təyin olunan zaman ekranda futbolçular - Toral Bayramov
"Real Madrid"in keçmiş baş məşqçisi Zinəddin Zidan 2026-cı il dünya çempionatından sonra Fransa millisinə rəhbərlik edəcəyi ilə bağlı şifahi razılığa gəlib. -ın xəbərinə görə, bu barədə insayder Fabritsio Romano öz podkastında məlumat verib. "Zinəddin Zidan ətrafında "Real Madrid"l