FHN-nin yararsız hesab etdiyi şirkətdən DSX 642 min manatlıq "alış-veriş" etdi - Vergi borcu da var
Dövlət Sərhəd Xidməti "Yanğınsöndürən (6x6) avtomobilinin alınması" ilə bağlı elan etdiyi tenderdə qalib olan "LİDER YANĞIN" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti ilə müqavilə imzalayb.
32gun.az bildirir ki, tenderin məbləği 641.920 AZN-dir.
Əldə etdiyimiz məlimata görə qalib şirkət "Lider Yanğın" MMC-nin dövlətə vergi borcu mövcuddur.
Hazırda şirkətin vergi borcu 10106.75 AZN təşkil edir.
Bildirək ki, nizamnamə kapitalı 2500 AZN olan "Lider Yanğın" MMC-nin qanuni təmsilçisi TAHİR ƏLƏKBƏROV CAHANGİR Oğludur.
Xatırladaq ki, Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi general-polkovnik Elçin Quliyevdir.
Yerli mediada gedən məlumatlara görə, ötən il Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti tərəfindən aparılmış planlı yoxlama zamanı "Yanğınsöndürmə ləvazimatının, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinin təmiri və onlara xidmət, yanğınsöndürmə vasitələrinin keyfiyyətinin bərpası" fəaliyyət növü üzrə lisenziyaya malik Bakı şəhəri, Nərimanov rayonu, Z.Bünyadov prospekti, 2096-cı məhəllə ünvanında yerləşən "Lider Yanğın" MMC-də ilkin yanğınsöndürmə vasitəsi olan yanğınsöndürən balonların doldurulması və ya tərkibinin yenilənməsində istifadə olunan quru kimyəvi toz maddələrdən götürülmüş nümunələr Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Yanğınların Tədqiqatı və Sınaq Laboratoriyasında laborator müayinələrdən keçirilib.
Laboratoriya sınaqlarının nəticəsində məlum olub ki, sözügedən maddələrin kimyəvi tərkibi normativ tələblərə cavab vermir və yanğınların söndürülməsində yararsız olmaqla yanaşı insan həyatı və sağlamlığı üçün təhlükəlidir. Qeyd edək ki, baş verə biləcək yanğınların söndürülməsi zamanı kimyəvi tərkibi norma və standartların tələblərinə cavab verməyən maddələrlə doldurulmuş və ya belə maddələrlə tərkibi yenilənmiş yanğınsöndürmə balonlarından istifadə insan həyatı və ya sağlamlığına, ətraf mühitə və dövlətin əmlak maraqlarına birbaşa təhlükə yaradır.