Bu suları içərkən diqqətli olun
Bu suları içərkən diqqətli olunBildiyimiz kimi, insanın yarıdan çoxu sudan ibarətdir və onun üçün həyati əhəmiyyət kəsb edir. Bununla belə, müxtəlif növ içməli sularda hansı təhlükələrin olduğunu az adam bilir.
Sonxeber.az BAKU.WS-ə istinadən xəbər verir ki, mütəxəssislər qablaşdırılmış, bulaq və kran suyunun təhlükələri barədə danışıb.
Bulaq suyu
Bir çox insanlar bulaq suyunu təmiz və 100% istifadəyə yararlı hesab edirlər. Amma bu o qədər də sadə deyil. Bulaq suyundan bağırsaq infeksiyasına tutulmaq olduqca mümkündür.
"Keyfiyyətə torpağın tərkibi, yağıntı (yaxud olmaması), sənaye müəssisələri və təsərrüfatlara yaxınlıq təsir göstərir. Ona görə də onun tərkibində təhlükəli bakteriya və ya viruslarla rastlaşma riski davamlı olaraq yüksək olaraq qalır", - ekspertlər izah edib.
Qablaşdırılmış su
Ekspertlərin fikrincə, ən böyük təhlükə tərkibində plastik olan sudur. Onun suya təsiri ilə bağlı araşdırmalar aparılır. Bununla belə, artıq məlumdur ki, mikroplastiklər demək olar ki, bütün bədən sistemlərinin fəaliyyətinə təsir göstərə bilər və həmçinin toksinləri daşıya bilər. Bununla da hüceyrələrin zədələnməsinə və ölümünə səbəb olur.
Kran suyu
Kran suyunda salmonellyoz (Salmonellyoz (lat. salmonellosis) daha çox qida zəhərlənməsi kimi tanınan Salmonella tipli bakteriyaların yaratdığı simptomatik infeksiya) və xolera ( Xolera əsasən çirklənmiş su ilə yayılan bakterial infeksiyadır) da daxil olmaqla bakteriyalar ola bilər.