Yanğında dəymiş ziyana görə sığorta haqqı ödəniləcək? - AÇIQLAMA
Xəbər verdiyimiz kimi, Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, S.S.Axundov küçəsində yerləşən mebel sexində yanğın başlayıb. Mebel sexində baş vermiş yanğınla əlaqədar polis əməkdaşları əraziyə cəlb ediliblər. Yanğında dəymiş ziyana görə sığorta haqqı ödəniləcək?
Məsələ ilə sığorta məsələləri üzrə ekspert İlkin İbrahimov Sonxeber.az-a açıqlama verib.
"Yanğında dəymiş ziyana görə sözügedən sexin sığortası olmalıdır. Burada 2 növ sığorta məhsulu olmalıdır. Daşınmaz əmlakın istismarı ilə bağlı mülki məsuliyyətin icbari sığortası və daşınmaz əmlakın icbari sığortası. Əgər bu iki sığorta növü mövcuddursa, yanğın ilə bağlı qarşı tərəfə dəyən ziyan mülki məsuliyyət ilə bağlı ödəniləcək. Birdə daşınmaz əmlakın icbari sığortasında da dəyən ziyan ödəniləcək. Burada əlavə olaraq bir sığorta növü olmalıdır. Daşınar əmlakın sığortasından söhbət gedir. Əgər bu olarsa sexdə olan mal və material ilə bağlı sığorta kompensasiyası həyata keçiriləcək".