"Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC şirkətlərə qarşı ayrı-seçkilik edib — Dövlət Xidməti iş qaldırıb
"Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC barəsində bazarda rəqabətin qəsdən pozulması əlamətləri üzrə antiinhisar qanunvericiliyinə əsasən iş qaldırılıb.
Sonxeber.az bildirir ki, bu barədə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinə daxil olan müraciətlər əsasında qərar verilib.
Dövlət Xidmətinə "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin infrastrukturu vasitəsilə fəaliyyətini həyata keçirən bir neçə ekspeditor (özəl nəqliyyat) şirkətlərindən müraciətlər daxil olub. Müraciətlərdə "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC tərəfindən həmin şirkətlərə qarşı haqsız rəqabətə və ayrı-seçkiliyə yol verildiyi, eləcə də bazar subyektləri ilə əməkdaşlıqdan əsassız olaraq imtina edildiyi bildirilib.
Daxil olan məlumatlar əsasında Dövlət Xidməti tərəfindən bu istiqamətdə antiinhisar qanunvericiliyinin tələblərinə əməl olunması vəziyyəti üzrə araşdırma aparılıb.
Araşdırma nəticəsində "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC barəsində bazarda rəqabətin məhdudlaşdırılması, rəqibin işgüzar münasibətlərinin qanunsuz vasitələrlə qəsdən pozulması və dayandırılması, kontragentə sərfəli olmayan və ya müqavilələrin məzmununa aid olmayan müqavilə şərtlərinin ona məcburi qəbul etdirilməsi və təsərrüfat qərarlarının icrasına qanunsuz vasitələrlə təsir göstərilməsi əlamətləri üzrə antiinhisar qanunvericiliyinə əsasən iş qaldırılıb.