Boşanmış və həyat yoldaşını itirmiş qadınlara hansı sosial yardımlar edilə bilər? - AÇIQLAMA
Məlum statistikalardan bəllidir ki, ölkədə boşanmaların sayı kəskin artıb. Təbii ki, bu hal sosioloqlar və rəsmi dövlət qurumları arasında ciddi narahatlıq doğurub. Artıq məsələ ilə boşanan yaxud həyat yoldaşını itirən qadınlara dövlətin göstərdiyi maddi yardımla bağlı suallar tez-tez verilir. Hətta mütəxəssislər və aidiyyəti qurumlar tərəfindən sözügedən istiqamətdə təkliflərdə irəli sürülür. Maraqlıdır ki, dövlət tərəfindən boşanmış və həyat yoldaşını itirmiş qadınlara hansı sosial yardımlar edilə bilər?
Məsələ ilə bağlı "Təmiz dünya" Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin sədri Mehriban Zeynalova Sonxeber.az-a açıqlama verib:
"Qadın əgər həyat yoldaşını itirirsə, buna görə sosial müavinət verilir. Boşanmış qadınlarda ilə bağlı məqamlar Ailə Məcəlləsində qeyd olunub. Əgər qadının əmək fəaliyyəti yoxdursa, öhdəliyində uşaq olub və xəstəliyi varsa keçmiş yoldaşdan aliment tələb edə bilər".