Uşaqlara zorakılıq tətbiq edən məşqçilərin qarşısı necə alınmalıdır? - PSİXOLOQ+HÜQUQŞÜNAS RƏYİ
Uşaqlara zorakılıq tətbiq edən məşqçilərin qarşısı necə alınmalıdır? - PSİXOLOQ+HÜQUQŞÜNAS RƏYİXəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycanda idmançının məşq zamanı yeniyetmələrlə davranışı sosial şəbəkədə müzakirələrə səbəb olub. Elvin Səfərov adlı idmançı "Instagram" hesabında məşq prosesindən bir hissə paylaşıb. Görüntülərdən aydın olur ki, məşqçi idman zalında sıra ilə düzülmüş uşaqların ayaqlarına, bədənlərinə təpiklə ağır zərbələr endirir. Bu zərbələrdən yayınmaq istəyənlərin isə başına qapaz vurur. Bəs uşaqlara zorakılıq tətbiq edən məşqçilərin psixoloji vəziyyətinin yoxlanılması və onlara nəzarətin tətbiq edilməsi istiqamətində hansı tədbirlər həyata keçirilməlidir.
Uşaqlara zorakılıq tətbiq edən məşqçilərin qarşısı necə alınmalıdır? - PSİXOLOQ+HÜQUQŞÜNAS RƏYİ"Bu kimi hallarda valideyn nəzarəti altında məşqçilər uşaqla məşğul olmalıdır. Aparıb bilinməyən bir adamın əlinə uşağı vermək olmaz. Burada həm valideyn, həm də müdiriyyətin nəzarəti olmalıdır. Bu insanların kim olduğu araşdırmalıdır, yoxlanılmalıdır. Bunların bir qismi yaxşı təhsil almayan adamlardı. Hansısa bir idman sahəsində bir balaca nailiyyətləri olur. Adlarını "məşqçi" qoyurlar. Bu baxımdan çox ehtiyatlı olmaq lazımdır. İlk olaraq bu kimi şəxslərə söhbətlər aparılmalıdır. Onlara seçimi ilə əlaqədar müəyyən danışıqlar olmalıdır. Eyni zamanda yoxlanılmalıdırlar. Uşaqlara münasibəti və fəaliyyəti nəzərə alınmalıdır. Bir sözlə onların haqqında olan məlumatlar ciddi şəkildə öyrənilməlidir. Psixoloq onlar ilə maksimum söhbət apara yaxud xəbərdarlıq edə bilər".
Uşaqlara zorakılıq tətbiq edən məşqçilərin qarşısı necə alınmalıdır? - PSİXOLOQ+HÜQUQŞÜNAS RƏYİ"Ümumiyyətlə nəzərə almaq lazımdır ki, idman məşqçilərinin uşaqlara zərbə endirmək, döymək, xəsarət yetirmək, zorakılıq etmək kimi ixtiyarları yoxdur. Uşaqlara ən az bir fəndin öyrədilməsi zamanı ola biləcək qəzalardan, hətta xəsarətlər və zərərlərdən qaçmalıdırlar. Məşqlər uşaqlara fiziki zorakılıq və zərər yetirirlərsə bu xəsarətin dərəcəsinə adekvat olaraq cinayət məsuliyyətinə səbəb ola bilər. Burada nəzərə almaq lazımdır ki, uşaqların öz əksəriyyəti bu halda qorxulu hədələnmə, qorxu altında saxlanmaqla yerinə yetirilirsə bu köməksiz vəziyyət kimi də qəbul edilə bilir. Xəsarətin dərəcəsinə görə, müvafiq olaraq "Cinayət məcəlləsi"nin "yüngül və ağır xəsarət yetirmə"yə görə cinayət məsuliyyətinə cəlb oluna bilər. Eyni zamanda burada əzab vermə nəzərdə tutulması mümkündür".