Məktəblərimizdə nə baş verir?: Azərbaycanda öldürülən şagirlərin SİYAHISI
Məktəblərimizdə nə baş verir?: Azərbaycanda öldürülən şagirlərin SİYAHISIXəbər verdiyimiz ki, bu gün- yanvarın 23-də səhər saatlarında Gəncə şəhəri M.P.Vaqif adına 8 nömrəli tam orta məktəbin XI sinif şagirdi Raul Rəhimov məktəbin önündə 17 yaşlı məktəbli F.Şabanov tərəfindən bıçaqlanaraq öldürülüb.
Sonxeber.az Azərbaycanda gündəm olan şagird ölümlərinin siyahısını təqdim edir.
2023-cü ilin aprel ayında yeddi yaşlı Fərid Bakarov Avropa oyunlarının bürünc mükafatçısı, tanınmış idmançı Mehman Xəlilovun keçirdiyi sambo məşqləri zamanı ağır xəsarət alıb. Belə ki, M.Xəlilov Fərid Bakarovun saçından, başından, qulağından tutaraq havaya qaldırıb, həmçinin təpiklə vurub və digər təhlükəli hərəkətlər edib. Hadisə nəticəsində yeddi yaşlı uşaq vəfat edib.
2022-ci ilin 26 iyul tarixində Xətai rayonu, Ağ Şəhər ərazisində yerləşən "Nizami" parkının ərazisində 2007-ci il təvəllüdlü Sərxan Məmmədovu döyərək öldürən 2006-cı il təvəllüdlü Nicat Adilova (şərti) hökm oxunub. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə tanışını döyərək öldürən 16 yaşlı Nicata 9 il həbs cəzası verilib. O, Cinayət Məcəlləsinin 126.3-cü (qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) maddəsi ilə təqsirli bilinib.
2019-cu il 8 aprel tarixində 162 nömrəli məktəbinin məktəbin 8-ci sinif şagirdi olan 15 yaşlı qızın intihar edib. Bakıda intihar etdiyi deyilən 8-ci sinif şagirdinin ölümü ilə bağlı 162 nömrəli məktəbin direktoru Sevinc Abbasova işdən kənarlaşdırılıb.