Suya virus qatılıb? Yayılan səs yazılarının əsası varmı? - VİDEO
Suya virus qatılıb? Yayılan səs yazılarının əsası varmı? - VİDEOBelə bir xəbər yayılıb ki, "suya virus qatılıb, uşaqlara qaynadılmış su verməyin, xəstələnə bilərsiz". Sosial şəbəkələrdə belə bir səs yazısı yayılıb.
Sosial platformalarda uzun müddətdir belə çağırışlar yayılır. Bəs yayılan bu çağırışların bir əsası varmı?
Sonxeber.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı "ATV Xəbər" araşdırma edib. Məsələ ilə bağlı Azərsu ASC ilə əlaqə saxlanılıb.
" Belə iddialar tamamilə yalnışdır. Gigiyena və Epidemioloji Mərkəz ilə birgə nümunələr götürülüb. Ətraflı müayinələr aparılmışdır və nəticələr müəyyən olunmuşdur. Dövlət standartlarından heç bir kənara çıxma hallarına yol verilməmişdir. Hal-hazırda monitorinq işləri davam etdirilir. Gücləndirilmiş iş rejiminə keçilib".
Qurumdan suda xlorun artırılması ilə bağlı məsələyə də aydınlıq gətirilib. Qeyd etdi ki, əhalinin şəxsi su buxarının vaxtı-vaxtında yuyub, dezinfeksiya etməməsi səbəbindən mikrobioloji kənaraçıxmalar müşahidə olunur. Bu baxımdan suda xlorun qalığı artırılıb və insan orqanizminə heç bir təsiri yoxdur.