Prezident seçkilərindən sonra hansı dövlət qurumları birləşdirilə bilər? - AÇIQLAMA
Prezident seçkilərindən sonra hansı dövlət qurumları birləşdirilə bilər? - AÇIQLAMABu gün aktual mövzulardan biri növbədənkənar prezident seçkilərindən sonra keçiriləcək islahatlardır. Bəs prezident seçkilərindən sonra, Azərbaycanda hansı dövlət qurumları birləşdirilə bilər?
"Müasir dünyada artıq həm texnologiyaların inkişafı, həm də daha sadə dövlət modelinin inkişafı nəticəsində dövlət büdcəsindən yükü azaltmaq üçün artıq bir çox dövlət qurumları birləşdirilir. O cümlədən Azərbaycanda biz bilirik ki, son illərdə bu istiqamətdə addımlar atılıb. 7 fevraldan sonra ciddi struktur dəyişikliklərinə gediləcəkdir. Bu reformlar Azərbaycan dövlətçiliyi adına önəmlidir. Nə qədər sadələşdirilmiş və nə qədər strukturu güclü olan dövlət qurumları olarsa, Azərbaycanın yeni arasında bu qurumların fəaliyyəti daha mütərəqqi şəkildə olacaqdır. Nazirliklərin və dövlət qurumlarının birləşdirilməsi ilə birlikdə, yeni dövlət agentliklərinin qurulması da gözləniləndir. Bu gün Azərbaycanda artıq iqtisadi rayonlar var. İqtisadi rayonlar üzrə bir aparatın qurulması və icra hakimiyyəti strukturlarının dəyişdirilməsi, azaldılması ehtimalını mən gözləyirəm. Çünki Qarabağ azad edildikdən sonra, Naxçıvan Muxtar Respublikasına yeni prezidentin səlahiyyətli nümayəndəsi edilməsi və Qarabağda nümayəndəliklərin təyin edilməsindən sonra bu iki səlahiyyətli nümayəndənin uğurlu işlər həyata keçirdiyini o bölgələrdə görə bilərik. Əgər Qarabağ kimi mürəkkəb bir bölgə də, bu həyata keçirilə bilirsə, ölkənin bütün sahələrində bu tipli addımlarla daha uğurlu bir icra strukturu həyata keçirilə bilər. Təbii ki, bunların cavabını 7 fevraldan sonra açıqlanacaq yeni islahatlar proqramında görə bilərik".