60 yaşında balet artisti OLAR? - AÇIQLAMA+VİDEO
Azərbaycanda baletin yaranması ötən əsrin əvvəllərinə təsadüf edir. Həmin dövrlərdə bu sənətə birmənalı yanaşılmırdı. Lakin vaxt keçdikcə cəmiyyət balet sənətini qəbul etməyə başladı. Baletə maraq getdikcə artdı. Günümüzdə balet sənəti Azərbaycanda sevilməkdədir. Amma bu onların problemsizliyi demək deyil. Əsas narahatlqıları isə pensiya yaşıdır.
Sonxeber.az xəbər verir ki, Opera və Balet Teatrının direktor müavini Fərid İbrahimov "APA Tv"yə açıqlama verib. Fərid İbrahimov keçmiş balet artistidir və baletin ən çətin sahələrdən biri olduğunu deyir:
"Hər rəqqas müəllim ola bilməz. Əfsuslar olsun ki, bu peşədə çalışan insanlar digər peşələrdə çalışa bilmirlər. Onlar müəyyən vaxtda çatanda işsiz qalmağa məcburdurlar.
Əməkdar artist Yuriy Lobaçevin 47 yaşı var və hələ də səhnəyə çıxır.
"Bakı Xoreoqrafiyanı bitirinlərdə əziyyət çəkirlər. Biz pensiyaya çıxmadığımıza görə, onları qəbul edə bilmərik. Kimisə götürmək üçün, kimisə çıxarmalıyıq".
Fərid İbrahimov deyir ki, balet sənəti səhnədə gözəllik tələb edir. Balet artisti müəyyən yaşa çatdıqdan sonra,səhnə performansını göstərə bilmir:
"Sizcə 60 yaşında rəqqas fiziki cəhətdən səhnədə necə görünə bilər? Müəyyən yaş həddinə qədər biz səhnədə özümüzü göstərə bilirik. Amma o yaşı keçəndən sonra bəzi rəqqasllarımız özünü göstərə bilmir. Bəziləri də var ki, məcburdurlar. İndi bu dəqiqə elə artistlər var ki, dizlərində mil var. Bu günə qədər də oynayırlar".