Qızılcanın yeni variantları yaranır? - AÇIQLAMA+VİDEO
Qızılca təhlükəsi davam edir. Yoluxanların sayında isə ciddi artım müşahidə olunur. Xəstəlikdən qorunmağın yeganə yolu isə, peyvənddir.
Dırnaq arası baxılan bu xəstəlik ciddi fəsadlar törədə bilər. Həkimlərin sözlərinə görə, qızılca 14 yaşına qədər daha çox müşahidə edilir. Ağrılaşmaların olduğu halda isə ölümlə nəticələnə bilər.
Sonxeber.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı pediatr Aysel Məmmədova "ARB Xəbər"ə açıqlama verib. O, bildirib ki, peyvənd olunmayanda uşaqlar qızılca xəstəliyini çox ağır keçirirlər:
"Bu isə özü ilə birlikdə ağırlaşmalara səbəb olur. Ağırlaşmalar müşahidə edildikdə uşaq dünyasını dəyişir. Lazımsız antibiotiklərdən istifadə etmək gərəksizdir. Bildiyimiz kimi, qızılca virus xəstəliyidir. Buna anti-viral müalicə lazımdır. Ev şəraitində uşaqlara tövsiyyə edirik ki, evdən çıxmasınlar. Yataq rejimi tətbiq olunmalıdır. Bol maye və meyvələr qəbul etməlidirlər.