Bu ərazilər Azərbaycan ordusunun nəzarətinə keçəcək
Prezident seçkilərinin bitməsindən sonra Ermənistanla sülh danışıqları yenidən aktuallaşdı. Bakı-İrəvan xəttindəki danışıqları istiqamətlər üzrə bir neçə komponentə bölmək olar. Onlardan biri də sərhədin delimitasiyası çərçivəsində işğal altında qalan 8 kəndin azad edilməsidir. Ermənistanda bununla bağlı iki kontekstdə müzakirələr gedir: hakimiyyətə yaxın dairələr 8 kəndin o qədər də əhəmiyyətli olmadığını və sülh naminə problemin həll edilməli olduğunu vurğulayır; müxalifət isə bu kəndlərin qaytarılacağı halda, strateji baxımdan böyük itkilərlə üzləşəcəklərini iddia edir.
Publika.az xəbər verir ki, iranşünas ekspert Vardan Voskanyan 8 kənd qaytarılacağı halda Bakının böyük strateji üstünlük əldə edəcəyi fikrini ortaya atıb.
"Tavuş istiqamətində kəndlər (Qazaxın 7 kəndi) qaytarılarsa, bu, Ermənistan və Gürcüstan arasında strateji yolların Azərbaycanın nəzarətinə keçməsi ilə nəticələnəcək. Tiqranaşen (Kərki kəndi) qaytarılarsa, Ermənistanın İrana gedən marşrutları Azərbaycan ordusunun nəzarətinə keçəcək. Bu isə təkcə İranla əlaqənin yox, həm də Fars körfəzi-Qara dəniz nəqliyyat dəhlizinin də Azərbaycanın nəzarətinə keçməsi deməkdir. Buna görə də həmin ərazilər təkcə kəndlərdən ibarət deyil, bütövlükdə regional nəqliyyat müstəvisində əhəmiyyətli açarlardandır", - erməni ekspert iddia edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan işğal altında qalan 8 kəndlə bağlı mövqeyini elan edib: anklav olmayan 4 kənd ilkin mərhələdə qaytarılır, anklav olan 4 kənd sonrakı mərhələdə müzakirə edilir. Bu məsələ sərhədin delimitasiyası üzrə komissiyaların gündəliyinə daxildir.