Bura bir zamanlar mədəniyyət ocağı idi! Tikintisinə yenidən niyə başlanmır? - VİDEO
Bura bir zamanlar mədəniyyət ocağı idi! Tikintisinə yenidən niyə başlanmır? - VİDEOSabunçu rayonu, Bakıxanov qəsəbəsində Mədəniyyət sarayı uzun illər öncə sökülüb. Sakinlər deyir ki binanın yenidən tikiləcəyi deyilib. Amma bu günə qədər tikinti işləri aparılmayıb.
Sonxeber. az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı "Atv Xəbər" araşdırma aparıb. Sakinlərin istəyi isə odur ki, baxımsız vəziyyətdə olan əraziyə yenidən Mədəniyyət sarayının ucalmasıdır.
Adil İsgəndərovun adını daşıyan mədəniyyət sarayında bir vaxtlar maraqlı dərnəklər təşkil edilib. Eyni zamanda musiqi dərsləri keçilib. Bir sözlə, sakinlərin, xüsusilə gənclərin səmərəli vaxtı üçün əlverişli mərkəz olub. Sarayın bərpa edilməmədi hələ də sakinləri narahat edir:
" Çox gözəl saray idi. Tələbələr çox istəyərdi ki, gəlib dərslərini, təhsillərini burada ala bilsinlər. Söküləndən sonra boş yer olaraq qalıb. Heç bir məlumat yoxdur.
Memar Elçin Əliyev hesab edir ki, bu cür mədəniyyət sarayları qorunmalıdır:
" Bu bir memarlıq abidəsidir. Biz 21-ci əsrdə ona bir funksiya verə bilərik. Vaxtında əgər bir mədəniyyət ocağı idisə, niyə görə biz bu gün onu bu şəkildə istifadə edə bilmərik? Orada maraqlı dərnəklər açıla bilərdi. İnsanların kinoya baxması üçün şərait yaradılardı".
Ətraflı "ATV Xəbər"in süjetində: