"Xocalı soyqırımı ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi ən böyük və dəhşətli cinayətlərdən biridir" - Emil Əkbərov
"Bu gün Xocalıda tapılan əl-ayaqları bağlı uşaq və qadınlara aid qalıqlar ermənilərin necə vəhşi bir millət olduğunu bir daha sübut edir"
Bunu Sonxeber.az-a danışan "BİG Media" MMC-nin direktoru Emil Əkbərov bildirib.
Emil Əkbərov qeyd edib ki, Xocalı soyqırımı ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi ən böyük və dəhşətli cinayətlərdən biridir:
"1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Rusiyanın 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə Xocalıya hücümu zamanı şəhər bir gecədə yerlə-yeksan edildi, dinc sakinləri isə qətliama məruz qaldı.106 qadın, 63 uşaq və 70 yaşlı insan olmaqla 613 nəfər xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirildi, 1275 sakin girov götürüldü, 150 nəfərin taleyi isə bu günədək naməlumdur. Xocalı soyqırımı kütləvi insan qırğınına görə tarixin dəhşətli faciələri ilə eyni sırada dayanır. Xocalı soyqırımı tək azərbaycanlılara qarşı deyil, həm də insanlıq əleyhinə yönələn ümumbəşəri cinayətdir. Həmçinin bu soqırım ermənilərin yüzilliklər boyu türk və Azərbaycan xalqına qarşı apardığı etnik təmizləmə siyasətinin qanlı səhifəsidir. Xocalıda törədilən vəhşilik erməni xalqının əsil simasını ortaya qoyur".
Emil Əkbərov vurğulayıb ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə Azərbaycanın Müzəffər Ordusu Xocalıda və digər rayonlarda vəhşicəsinə qətlə yetirilən soydaşlarımızın qisasını aldı:
"Xocalıda erməni barbarları tərəfindən vəhşicəsinə qətlə yetirilən qadınlarımızın, uşaqlarımın və körpələrimizin qısası alındı. 44 günlük Vətən müharibəsi və keçirilən antiterror tədbirləri zamanı Azərbaycan Ordusu döyüş meydanında düşməni diz çökdürməklə gücünü və qüdərətini bütün dünyaya nümayiş etdirdi".