Azərbaycanda icra başçıları səsvermə yolu ilə SEÇİLƏ BİLƏR? - AÇIQLAMA
Azərbaycanda icra başçıları səsvermə yolu ilə SEÇİLƏ BİLƏR? - AÇIQLAMADaha əvvəl bildirmişdik ki, Milli Məclisə bələdiyyələrlə bağlı iki qanun layihəsi daxil olub. Əhali sayı 3 mindən az olan kəndlərin bələdiyyəsi birləşdiriləcək. Böyük bələdiyyələr yaradılacaq. Bu da bələdiyyələrin sosial-iqtisadi vəziyyətini yaxşılaşdıracaq. Təbii ki, burada icra hakimiyyətlərinin taleyi sual altında qalır. Belə bir məsələ var ki, bələdiyyə rəhbərləri təyin edilməsi üçün seçkilər keçirilir və xalq tərəfindən seçilir. Bəs Azərbaycanda icra başçıları seçkilər yolu ilə seçilə bilər?
"Bu ənənə hələki tətbiq edilməyib. Hələlik əsas müzakirə predmeti olan məsələ bələdiyyələrin səlahiyyətinin artırılması və Türkiyədəki kimi 14 iqtisadi rayon üzrə inzibati bölgünü edə bilərik. Həmin inzibati bölgüyə gedib və onun tərkib hissəsi olaraq bələdiyyələrin səlahiyyətlərinin artırılması məsələsi var. Bir daha qeyd edirəm ki, icra hakimiyyəti institutu ilə qeyd edilən məsələnin tətbiqi hələki mümkün deyil. Mer və bələdiyyə institutlarına keçid fonunda bunu etmək olar. Bu daha effektiv bir variantdır. Yerli əhali arasından sevilən, sayılan və hörmət görülən, xalqın etibar etdiyi şəxslərin seçilməsi mümkündür. Heç şübhəsiz ki seçilən şəxsin təsdiqlənməsi dövlət başçısı tərəfindən təsdiqlənə bilər".