Yay vaxtına keçid insan sağlamlığı üçün hansı riskləri yaradır?
Yay vaxtına keçid insan sağlamlığı üçün hansı riskləri yaradır?Saatların yaz vaxtına dəyişdirilməsi yuxu problemləri və sirkadiyalı ritm pozğunluğu riskini artıra bilər. Bu, öz növbəsində, diabet, piylənmə və ürək xəstəliklərinin inkişaf ehtimalının artması ilə əlaqələndirilir.
Qaynarinfo xəbər verir ki, bu barədə Vanderbilt Universitetinin (ABŞ) nevrologiya və pediatriya professoru Bet Enn Malou "The Conversation" nəşrinə məlumat verib.
Bet Enn Malou qeyd edib ki, tədqiqatçılar getdikcə daha çox fakt tapırlar ki, saatların yaz vaxtına dəyişdirilməsi ictimai sağlamlıq üçün ciddi mənfi nəticələrlə, o cümlədən infarktların artması və yeniyetmələrdə yuxu problemləri riskinin artması ilə əlaqələndirilir.
Mütəxəssisin fikrincə, axşam saatlarında parlaq işığa məruz qalmaq (əlavə oyaqlıq saatına görə) yuxu hormonu adlanan maddə olan melatonin istehsalının azalmasına səbəb ola bilər. Bununla belə, yeniyetmələr gündüz saatlarının artması səbəbindən yuxu problemlərinə xüsusilə həssasdırlar.
Neyrologiya professoru həmçinin saat qurşağının qərb tərəfində yaşayan insanların şərq tərəfində yaşayanlardan daha az yatdığını aşkar edən bir araşdırmaya istinad edib. Bu, səhər saatlarında qərb sərhədində daha da parlaq olması ilə əlaqədardır. Saatların yay vaxtına dəyişdirilməsi günəşin gec batdığı saat qurşağında yaşayan insanlarda piylənmə, diabet, ürək xəstəliyi və döş xərçəngi riskini artırır.
Bet Enn Malounun fikrincə, bu, insanın sirkadiyalı ritmlərinin pozulması - gecə və gündüzün dəyişməsi ilə bağlı müxtəlif bioloji proseslərin intensivliyindəki tsiklik dalğalanmalarla bağlıdır.