Sakinlər məhsuldan buna görə istifadə etmir: " Burada Fəzlullah Nəiminin məzarı var"
Culfa rayonunun Xanagah kəndi. Xanagah kəndi tarixi şəxsiyyətləri və abidələri ilə məşhurdur. Xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinin yazıldığı möhtəşəm Əlincə qalası Xanagah abidələri kompleksi və Nəiminin məzarı bu kəndin ərazisində yerləşir. Mənbələrə görə 1394-cü ildə Əlincə qalası yaxınlığında Teymurilər tərəfindən Fəzlullah Nəimi edam edildikdən sonra, onun cənazəsi müridləri tərəfindən Xanagahda dəfn edilir.
Ərazidə bərpa işləri görülərkən bir sıra kitabələr tapılıb. Sonxeber.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı "APA TV" videomaterial hazırlayıb.
"Bərpa işləri görülərkən torpağın altından 1444-1445, 1491-1492-ci llərə aid kitabələr aşkar olunub. Yalnız kitabələrin alt hissəsi ovulub töküldüyü üçün onun dəqiq tarixini müəyyən etmək olmur. Burada insanlar maddi nemətlərin bərabər paylanmasını istəyiblər. Bu mənada dərvişliyin dünya nemətlərindən əsas anlayışlardan biridir".
Xanagah ilə bağlı maraqlı məqamlardan biri ağacla bağlıdır. Deyilənə görə bu ağacın meyvəsini insanlar heç vaxt yığıb aparmayıblar.