Niyə salamı "slm", təşəkkürü isə "tşk" yazırıq? - VİDEO
Niyə salamı "slm", təşəkkürü isə "tşk" yazırıq? - VİDEOİnsanlar yazışma zamanı sözlərin qısaldılmış formasından istifadə edirlər. Bu demək olar ki, bütün dünyada dəbdədir. Azərbaycanda əsasən salamlama və təşəkkür mesajlarında sözlərin saitləri silinir və sadəcə samitlərdən istifadə olunur. Məsələn Salam yox, Slm yazirla.
Bəs bunun səbəbi nə ilə bağlıdır? Sonxeber.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı "Apa TV" sakinlər arasında sorğu keçirib. Cavablardan bəllidir ki, bu tərz yazı üslubuna yanaşma birmənalı deyil.
Dilçilik İnstitutunun şöbə müdiri Elçin İsmayılov deyib ki, orfoqrafiya qaydalarını heç bir halda pozmaq olmaz:
"Orfoqrafiya qaydalarının bir dəfə pozulması vərdiş halına gətirib çıxardır. Belə halların baş verməməsi üçün internet resurslarında orfoqrafiya qaydalarında nəzarət olmalıdır ".
Ətraflı"Apa TV"nin süjetində:
Sosial   Baxılıb: 805   Tarix: 14 mart 2024
Şəhidlər xiyabanında nalayiq hərəkətlər etməkdə təqsirləndirilən 3 Səudiyyə Ərəbistanı vətəndaşının (Alzaman Mahdi Ali, Alghabr Mohammad Hussain, Alghabr Mahdi Mohammad) barəsində olan hökmdən verilən apellyasiya şikayəti üzrə məhkəmə keçirilib. APA-ya istinadən xəbər verir ki, bu gün Bakı Apellyasiy